Je současná F1 předvídatelná?

Bernie Ecclestone si nedávno stěžoval, že současná formule 1 je příliš předvídatelná. Je tomu skutečně tak a co na to pohled do historie?

Kdybyste si letos vsadili, že závod vyhraje jezdec Mercedesu, měli byste zhruba 84 % šanci na úspěch.

Také při tipování jezdců, kteří se dostanou na stupně vítězů, byste na tom byli se šancemi asi dosti slušně. Hodně to kontrastuje třeba s letošní sezónou IndyCar, která měla 16 závodů. Juan Pablo Montoya bojoval o titul a to vyhrál jen dvakrát! Nakonec vyhrál Scott Dixon, který na tom s počtem vítězství nebyl o moc lépe.

Americké formule ale jezdí také na oválech, takže to není úplně férové srovnání, ale přesto… je F1 předvídatelná?

Auto Motor und Sport se podíval do historie a zvolil jednu z možných statistik – počet jezdců, kteří vedli závod a souboje o první místo.

Na první pohled to nevypadá vůbec špatně. Celkem se letos měnilo pořadí 56x, ale jen ve čtyřech případech šlo o souboje na trati a jen v jednom o skutečný souboj – to když šel do vedení v Austinu Daniel Ricciardo.

Jinak se pořadí měnilo během zastávek v boxech nebo po chybě (Rosberg, USA). V roce 2014 to bylo 61 změn pořadí.

• Bottas: 1 kolo

Auto Motor und Sport to počítá v kilometrech, takže Hamilton strávil ve vedení 3 096 km, Rosberg 1 610 km, Vettel 866 km atd.

Ještě nudnější byla v tomto ohledu sezóna 1988, kdy 15 z 16 závodů vyhráli jezdci McLarenu. Kořením sezóny byly ale právě jejich souboje. Z ostatních jezdců se do vedení dostali jen dva: Berger (119 km) a Capelli (6 km).

Méně jezdců ve vedeních bylo i v dalších sezónách:

• 6 jezdců: 1962, 1963, 1964, 1998, 2002
  • 5 jezdců: 1992, 1993, 2000
  • 4 jezdci: 1988

Naopak v roce 2008 bylo ve vedení závodu celkem 15 jezdců! Statistiky dřívějších sezón jsou deformovány tím, že se tankovalo nebo dříve závodilo v Indianapolis.