Je pro nás Grand Prix přínosná, nebo se jí vzdáme? přemítají Australané

Rostoucí poplatky za závod formule 1 tlačí bilanci australské Grand Prix do čím dál větších deficitů, proto začali Australané zvažovat možnost, že z kalendáře sami dobrovolně odejdou.
Je pro nás Grand Prix přínosná, nebo se jí vzdáme? přemítají Australané

Formule 1 jezdí v Austrálii od roku 1996 v Albert Parku v Melbourne. Starosta města Robert Doyle ovšem připomněl, že ji od začátku dotují daňoví poplatníci. Zatímco v první sezóně vygenerovala Grand Prix ztrátu 1,7 miliónu dolarů, v roce 2015, kdy městu vyprší současná smlouva s formulí 1, to podle odhadů bude 70 miliónů.

Doyle proto vidí čtyři možné scénáře: Ecclestone přesune závod do jiné země, nebo se uskuteční noční GP Austrálie v jiném městě, nebo podstoupí Albert Park modernizaci a v kalendáři setrvá, nebo se Melbourne závodu dobrovolně vzdá.

"Musíme čelit té čtvrté možnosti. Nevím o žádném městě, které by se dobrovolně vzdalo Grand Prix, ale mohlo by být Melbourne první? Ta poslední možnost znamená, že si řekneme, že to bylo 20 fantastických let, že přínosy pro město a stát byly obrovské, ale že jsme došli na konec," uvedl Doyle pro Herald Sun.

Doyle totiž nevěří, že pozitivní dopady závodu na lokální ekonomiku dokážou kompenzovat ztráty, které musí daňoví poplatníci uhradit. Pokud by se mělo Melbourne Grand Prix po roce 2015 vzdát, bylo by podle starosty nutné najít jinou větší akci, kterou by město pravidelně pořádalo.

Podle šéfa GP Austrálie Rona Walkera přinese závod formule 1 do místní ekonomiky 160 miliónů dolarů, proto je chybné uvažovat o jejím zrušení. Navíc se podle něj pořadatelům daří každý rok snižovat náklady.

Další článek: Čandhok usiluje o místo záložního jezdce týmu Lotus

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00