Je po všem, ví Alonso. Vettelův titul je jen otázkou času

Pilot Ferrari nehodlá bláhově držet při životě naděje na výhru v letošním šampionátu. Matematické šance neodpovídají reálným možnostem Ferrari. AKTUALIZOVÁNO
Je po všem, ví Alonso. Vettelův titul je jen otázkou času

Na silácké řeči není místo. Sebastian Vettel si brzy, dost možná už v Indii, dojede pro čtvrtý titul mistra světa. Fernando Alonso si toto uvědomuje. Loňská sezona, kdy se až do posledního závodu srdnatě pral o titul mistra světa, se neopakuje. Alonso se tak bude soustředit na udržení druhého místa v šampionátu jezdců i týmů. Ztráta vozu Ferrari na nejrychlejší se v posledních závodech spíše prohlubuje. Zajímavostí je, že Alonso se po dnešním závodě ujal vedení v jiné statistice - žádný jiný pilot v historii formule 1 nezískal tolik bodů, jako on. Na kontě jich má nyní 1571. Druhý Schumacher jich nasbíral 1566, třetí Vettel 1351.

"Nemyslím si, že ještě existuje nějaká bitva o titul. I kdyby Sebastian nedojel ani jeden ze zbývajících čtyř závodů, musel bych je všechny vyhrát. Děláme stále vše, co můžeme, ale i tak je jen otázkou času, kdy Vettel zvítězí. Rychlostně jsme na Red Bull a Grosjeana nestačili, takže čtvrté místo představuje maximum. Od začátku víkendu jsme se trochu zlepšili, na první tři jsme ale neměli, ani kdyby do hry nevstupoval provoz na trati," prohlásil Alonso. 

Za jaké situace se tedy Vettel stane v Indii mistrem světa? V současnosti má na Alonsa náskok 90 bodů. Dojede-li Vettel na pátém místě a výše, má celkovou výhru v kapse. Aby šampionát pokračoval až do Abú Zabí, musel by Alonso z příštího závodu odjíždět se ztrátou 74 bodů a méně. 

Felipemu Massovi závod po povedené kvalifikaci příliš nevyšel. Nakonec se musel spokojit s jedním bodem za desáté místo. Komplikace způsobila i penalizace za překročení rychlosti v boxech.

"Tak to byl vážně těžký den. Penalizace vymazala jakékoliv šance na slušný výsledek a větší příděl bodů. Když jsem vjížděl do pitlane, vůbec jsem si neuvědomil, že jedu moc rychle. Stalo se mi to poprvé a je to vážně škoda. V prvním stintu jsem měl slušnou rychlost. Po penalizaci jsem se zapletl do provozu a jezdci, kteří v pozdních fázích jeli na třetí zastávku, pak neměli na čerstvých gumách problémy  předjížděním. Jsem zklamaný, bez té chyby jsem mohl získat dobrý výsledek. Musíme bojovat i ve zbývajících závodech a doufám, že hned v Indii budeme konkurenceschopní," nechal se slyšet Massa. 

Další článek: Hamilton Vettela ze způsobení postartovní kolize neobviňuje

14:17 | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.
9:57 | Tento víkend se jede také F3. Kvalifikace pátek od 13:55, Závod 1: Sobota od 10:35, Závod 2: Sobota od 16:45, Závod 3: Neděle od 12:05
6. května | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
6. května | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00