Jaký trest může Mezinárodní tribunál FIA udělit Mercedesu?

Poprvé v historii formule 1 bude velkou kauzu řešit Mezinárodní tribunál. Možnosti trestů, které může udělit Mercedesu za test s Pirelli, jsou široké.
Jaký trest může Mezinárodní tribunál FIA udělit Mercedesu?

V minulosti posuzovala velké kauzy formule 1 Světová rada motorsportu FIA, ale prezident Jean Todt provedl organizační změny, v rámci nichž vznikl v roce 2010 Mezinárodní tribunál zcela nezávislý na všech ostatních orgánech federace. Má 12 členů a předsedá mu Edwin Glasgow.

Tribunál se teď bude zabývat testem Mercedesu a Pirelli. Bude soudem, který na základě předložených důkazů rozhodne, zda došlo k porušení pravidel. Pokud k tomuto závěru dojde, udělí tresty, které vymezuje Mezinárodní sportovní kodex.

Na výběr má mezi napomenutím, pokutou, časovou penalizací, prací ve veřejném zájmu, vyloučením, suspendováním, diskvalifikací a odebráním bodů v šampionátu. Tresty může různě kombinovat.

Otázka je, jak se tribunál postaví k Pirelli. Mercedes totiž coby soutěžící v šampionátu FIA zcela podléhám všem platným pravidlům, k jejich dodržování se přihláškou zavázal. Pirelli ovšem není soutěžící, jen dodavatel.

Další článek: Souhlas pro další úpravy pneumatik nezískáme, připouští Pirelli