Jako žena pomáhám zaujmout partnery Williamsu, přiznává Wolffová

Susie Wolffová se coby testovací jezdkyně Williamsu snaží týmu pomáhat nejen při vývoji vozu, ale také v činnostech mimo závodní okruhy.
Jako žena pomáhám zaujmout partnery Williamsu, přiznává Wolffová

Wolffovou nominoval Williams do role záložní jezdkyně letos a řekl si tím o nemalou pozornost, kterou přirozeně přitahuje žena v automobilových soutěžích.

"Ta příležitost přišla, protože můj manžel sedí v představenstvu Williamsu," přiznala Wolffová v rozhovoru pro ESPN. "Členy představenstva a Franka (Williams) zaujalo, že jeho žena závodí, a začali sledovat DTM."

Je to právě německý šampionát cestovních vozů, kde Wolffová závodí od roku 2006. Pokračuje i letos, takže práce pro Williams není její hlavní činností. To ale neznamená, že by od ní nic neočekávala.

"Jsem vývojová jezdkyně, což znamená, že budu hodně pracovat v simulátoru," vysvětlovala. "Absolvuji pár testů na rovince, abych si zvykla na vůz. Letos se testů mladých talentů nezúčastním, protože do nich byl už nominován jiný jezdec - třetí pilot Williamsu Valtteri Bottas - ale budu testovat se starším autem."

"Ovšem ta smlouva není jen na jeden rok, je delší, a pokud budu v testech dobrá, snad budu moci dělat více."

Práce s vozem ale není jedinou činností, kterou Wolffová pro Williams dělá. Jako žena přitahuje v motorsportu pozornost, takže ji tým využívá jako ambasadorku například v programu, který se věnuje bezpečnosti v silničním provozu.

"Jsem do týmu hodně zapojená, pomáhám mu co nejvíce na trati i mimo ni," popisovala. "V tom můžu být pro tým hodně přínosná, protože být ženou na takové úrovni ve světě, kterému dominují muži, přitahuje více pozornosti. Je tu velký zájem o to, co dělám, proč to dělám a jaké to je být ženou na takové úrovni. Takže to k mé roli patří, pomáhat týmu zaujmout partnery."

Ve formuli 1 však Wolffová konkrétní ambice nemá. Prostě dělá, co ji baví, a zkouší, kam až to může dotáhnout.

"Chápu ten zájem, protože na této úrovni závodění není moc žen, ale vždy jsem říkala, že nezávodím proto, abych dokázala, jak můžou ženy na trati obstát proti mužům. Nezávodím proto, abych dokázala, že ženy můžou být úspěšné ve formuli 1. Závodím, protože to miluji a protože je to moje vášeň."

"Jen se snažím v závodech dojít tak daleko, jak to dokáži. Někteří lidé mi říkají, že dláždím cestu pro ženy v motorsportu, ale já to vidím tak, že toho musím ještě hodně dokázat, než se budu moci ohlédnout a říct, že jsem uspěla ve světě, kterému obvykle dominují muži. Chci toho ještě tolik dokázat, pořád jsem na cestě. Zatím nejsem v situaci, kdy bych mohla hodnotit, co jsem doposud dokázala."

Wolffová v současnosti není jedinou jezdkyní ve formuli 1, stejnou roli jako ona má María de Villotaová u Marussie.

Další článek: Také Lotus si nechal premiéru balíku úprav na Španělsko