Jak vzniká helma pro Vettela? Podílí se i polská umělkyně

Sebastian Vettel patří mezi jezdce, kteří jsou nejkreativnější, pokud jde o helmy. Kdo design helem vyrábí? Na některých se podílí i polská umělkyně Agnieszka Wienand.

Sebastian Vettel byl znám tím, že téměř na každém závodě měl jinou helmu. Podobné praktiky ale FIA zatrhla. Jezdec má na sezónu jen jednoho žolíka, kdy může použít odlišný design helmy (v Monaku, při domácím závodě apod.)

Agnieszka Wienand se narodila na severu Polska v malé vesnici Okonek. Po matce zdědila umělecké vlohy, které poté rozvíjela v umělecké škole.

„Následně jsem se přestěhovala do Německa, abych se setkala s novými lidmi a získala nové zkušenosti,“ uvedla pro polský web swiatwyscigow.pl.

„Našla jsem tam svůj druhý domov a rodinu, takže jsem zůstala ve Windeck an der Sieg. Pracuji v sociální péči, profesi, kterou jsem v Německu vystudovala.“

„Návrh helmy začal díky mému manželovi, který se dozvěděl o soutěži a přesvědčil mě, abych se toho účastnila. Úkolem bylo navrhnout helmu pro Sebastiana Vettela, když ještě byl v Red Bull Racing. Neměla jsem tušení, jak to udělat a mnohé z prvních kreseb skončily v koši. Po mnoha bezesných nocích a Bezpočtu hodin práce jsem vyhrála.

Wienand poté začala spolupracovat s Jens Munser Designs (JMD), která stojí za spoustou helem Sebastiana Vettela.

„První helma pro Grand Prix Japonska, která měla některé z mých návrhů, byla představena v roce 2013. To byl začátek mého vztahu s JMD. Od té doby jsem poskytovala nápady a návrhy pro japonské helmy, které obsahují typické symboly.“

Tentokrát se vydala umělkyně do Salzgitteru, kde pracovala s celým týmem. 

„Nápad byl namalovat helmu akrylovou barvou ručně pomocí různých technik. Rozhodli jsme se použít válečníka z roku 2016, červené slunce z japonské vlajky a typické symboly – třešňové květiny a kapry koi. Místo 5 jsme se rozhodli pro slovo go. Pouze sponzorská loga byly samolepky.“ 

Wienand se už i s Vettelem i potkala, jak reagoval na poslední design ale zatím neví.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Diskuze (37) Další článek: Sainzův příchod je důležitý pro zbytek sezóny, říká Abiteboul
11:42 | Max Verstappen lituje, že si nikdy nezazávodil s Fernandem Alonsem. V době, kdy přišel do F1, měl už Alonso nekonkurenceschopné auto.
15. prosince | Da Costa získal pole position pro první závod formule E, Vandoorne pátý, Massa po červených vlajkách devatenáctý. Závod od 13:00 na Eurosportu.