Jak to bude s tresty u Verstappena a Buttona?

Dva jezdce čekají nepříjemnosti nejen na startu ale i v samotném závodě.
Jak to bude s tresty u Verstappena a Buttona?

Pokud jezdec překročí stanovený počet (čtyř) některé z komponent pohonné jednotky, dostane za pátý kus penalizaci deseti míst. Pokud nasadí jinou pátou část, tak pět míst.

Verstappenovi a Buttonovi se to povedlo už v Kanadě. Verstappen nasadí pátý motor a kromě toho má penalizaci pěti míst za kolizi z Monaka. Kdyby mladík v barvách Toro Rosso vyhrál kvalifikaci, byl by odsunut o patnáct míst. Jenomže Verstappen vypadl už v druhé části kvalifikace, kde skončil 12.

Vloni by to bylo tak, že by si zbytek penalizace odvezl do Rakouska. Nově se ale penalizace promění na trest v závodě:

  • 1-5. míst = 5 sekund (k zastávce v boxech)
  • 6.-10. míst = 10 sekund 
  • 11.-20. míst = průjezd boxy
  • 20. a více míst = 10 sekund stop and go

Situaci komplikuje fakt, že Button se kvalifikace nezúčastnil a Vettel dostal penalizaci za předjíždění pod červenými vlajkami v třetím tréninku. Nakonec ale FIA konec startovního roštu poskládala.

Verstappena čeká penalizace 10 sekund. Jakmile si zajede pro čerstvé pneumatiky, bude u svých mechaniků stát 10 sekund. Teprve pak se na jeho voze může pracovat.

Button nasadil podle Motorsport.com páté turbo a pátý MGU-H (oficiálně to potvrzeno nebylo). To je penalizace 10+5 míst. Do kvalifikace ale Brit nenastoupil, od FIA dostal povolení startovat, ale na roštu nemá co spotřebovat. Díky tomu si musí odkroutit penalizaci v závodě a to dle vysvětlivek výše znamená průjezd boxy.

Mimochodem. Button přijel do Kanady s třemi nasazenými turby a třemi MGU-H. Čtvrté kusy nasadil v pátek, jak dokazuje zápis technického delegáta FIA.

Včera se spekulovalo pouze o nasazení pátého MGU-H. Oficiální potvrzení bychom měli dostat v nejbližších hodinách. Článek pak aktualizujeme.

Aktualizace: Podle Adama Coopera McLaren informace potvrdil

Aktualizace 2:

Button mimo to možná odstartuje z boxů.

Foto: McLaren

Další článek: Kde se musí McLaren zlepšit? Všude