Jak správně připravit auto na zimu? Nepodceňujte volbu vhodných pneu a celkovou kontrolu vozu | Shutterstock

Shutterstock

Jak správně připravit auto na zimu? Nepodceňujte volbu vhodných pneu a celkovou kontrolu vozu

Přestože zima je ještě daleko, není od věci si dopředu promyslet, jak na ni připravit svůj vůz. Některé úkony totiž každý řidič dělá automaticky, ale na jiné se často zapomíná a jejich opomenutí se může projevit v ten nejméně vhodný okamžik. Proto jsme pro vás sepsali seznam úkonů, které je nutné před příchodem zimy splnit.

Proč je příprava automobilu na zimu důležitá?

Než se pustíte do samotného seznamu, je určitě dobré si připomenout, proč vlastně přípravu automobilu na zimu nepodcenit. V prvé řadě jsou jízdní podmínky v zimě zcela odlišné od těch, na které jste zvyklí po zbytek roku. Auto je také vystavováno opravdu extrémní zátěži a nízké zimní teploty a posypové materiály mohou při zanedbané přípravě poškodit vůz. Například sůl a sníh mohou způsobit rez, se kterou se velmi obtížně bojuje. V bezpečí ale nejsou ani gumová těsnění u dveří a oken. Nezapomínejte proto na řádnou péči a skutečně své auto připravte na zimu.

Přezutí na zimní pneumatiky a jejich kontrola

Když se řekne příprava automobilu na zimu, první věc, která napadne více jak 90 % řidičů, je výměna pneumatik. Jezdíte-li na výměnu do svého oblíbeného servisu, nezapomeňte se včas objednat. Přechod mezi podzimem a zimou může být zrádný a nízké teploty se mohou objevit dříve než první sníh. Kromě výměny pneu nezapomínejte ani na jejich řádnou kontrolu. Pokud si pneumatiky přezouváte svépomocí, přeměřte tlak, zkontrolujte správnou hloubku vzorku a nezapomeňte si letní pneu uchovat na vhodné místo a samozřejmě ochránit před poškozením.

Kontrola elektroniky

Aby při jízdě v zimě v autě vše fungovalo tak, jak má, nezapomeňte svůj vůz pečlivě zkontrolovat. Zvýšenou pozornost věnujte alternátoru, který má na starost dodávání elektrické energie do řídící jednotky, osvětlení, klimatizace či vyhřívání skel a funguje jako generátor. Pokud by se ukázalo, že alternátor není zcela v pořádku, vaše jízda by byla nejenom nepohodlná, ale zejména nebezpečná. Více informací o alternátoru najdete na stránkách automobilovedily24.cz.

Jak funguje generátor v autě?

Žádné auto se spalovacím motorem se bez generátoru neobjede. Tudíž vyvstává otázka, jak funguje generátor a proč je jeho přítomnost v autě zcela nezbytná? Inu, bez správně fungujícího generátoru by nebylo možné auto ani nastartovat. Díky elektromagnetické indukci a dalším fyzikálním zákonům přeměňuje pohybovou energii na elektrickou a skládá se z několika prvků:

  • statoru,
  • rotoru,
  • ložisek
  • krytu,
  • řemenice.

V autě je alternátor napojen na autobaterii a jeho správné fungování se dá snadno změřit multimetrem.

Péče o exteriér vozu

Kromě kontroly elektroniky dopřejte před příchodem zimy také péči exteriéru svého automobilu. Zajeďte s ním do automyčky a nezapomeňte na vrstvu vosku, jež vás lak ochrání před nechtěnými nánosy špíny, kterých jsou v zimě plné silnice. Kromě péče o lak se zaměřte také na ochranu kol a skel. Aby se vám skla v zimě méně mlžila a při jízdě v dešti či sněhové vánici vám voda rychleji stékala ze skel a nebránila ve výhledu, použijte tekuté stěrače. Mimo jiné snižují také riziko toho, aby skla na autech zamrzala. Při aplikaci tekutých stěračů nezapomeňte na kontrolu těch skutečných a v případě nefunkčnosti je vyměňte za nové.

Dolijte si nemrznoucí směs do ostřikovačů a zkontrolujte i další provozní kapaliny

Protože nízké teploty mohou panovat třeba i od října do dubna, nezapomeňte, že do ostřikovačů patří nemrznoucí směs. Máte-li v garáži či dílně prostor, nebojte se nakoupit si pořádnou zásobu. Kromě nemrznoucí směsi do ostřikovačů ale zkontrolujte i další provozní kapaliny a rovnou se podívejte, jak je na tom olej i brzdová kapalina.

Zkontrolujte stav světel

Jak jsou na tom vaše světla? Aby vás nepřekvapila zimní vánice, mlhy či zhoršená viditelnost za sněhu, zkontrolujte si svá světla s dostatečným předstihem. Tak zajistíte, že vaše jízdy v zimním období budou bezpečnější, protože uvidíte lépe na cestu.

Pořiďte si nezbytné zimní vybavení

Škrabku, skládací lopatu, smetáček i teplé oblečení vozte neustále s sebou. V zimě se bez nich totiž zcela určitě neobejdete. Škrabka a smetáček se stanou před každou jízdou na sněhu vašimi nejlepšími přáteli a v případě, že někde zapadnete, skládací lopatu se vyplatí mít po ruce. Teplé oblečení vozte pro jistotu, kdybyste někde přeci jen zapadli, uvízli v zácpě nebo se vám porouchal vůz.

Připravte svůj automobil na zimu včas a nezapomeňte na výměnu pneumatik, kontrolu celého vozu a nezbytnou zimní výbavu, jež se vyplatí mít neustále po ruce při každé zimní jízdě.

Doporučujeme

Články odjinud