Jak si vedli talentovaní mladíci v této sezóně?

Ve všech významných formulových šampionátech je již sezóna 2015 minulostí, a je proto správný čas na její zhodnocení z pohledu mladých nadějných pilotů, kteří se v nich objevili.
Jak si vedli talentovaní mladíci v této sezóně?

Na začátku sezóny jste měli možnost seznámit se s tuctem mladých závodních pilotů, kteří již v nižších sériích dosáhli úspěchů a stálo za to sledovat, zda se jim bude dařit i v dalších etapách jejích závodní kariéry.

Které jezdce letos stojí za to sledovat v nižších sériích?

Které jezdce letos stojí za to sledovat v nižších sériích?

Hodnocení mladých pilotů v šampionátu GP2 přidal také televizní komentátor této závodní série Pavel Fabry.

Pierre Gasly

Francie
2015: GP2 (tým DAMS)
Celkové umístění: 8. místo
Nejlepší výsledek v závodě: 2. místo (2x)
Hodnocení F1Sport: 6/10

19letý Francouz, který se může spolehnout na podporu Red Bullu, má za sebou první kompletní sezónu v GP2. Dokázal během ní celkem čtyřikrát vystoupit na stupně vítězů, když dojel dvakrát třetí (ve sprintech v Barceloně a v Silverstonu). Ještě o jeden stupínek výš se mohl postavit na maďarském Hungaroringu a v Soči, v obou případech se mu tento úspěch podařil v hlavním závodě. Svou rychlost prokázal také v kvalifikacích V Belgii, Bahrajnu a Abú Zabí, kdy do hlavního závodu startoval z pole position. Na druhou stranu, celkem třikrát závod nedokončil.

Pavel Fabry: „Pierre Gasly je bezesporu rychlým jezdcem, ve výraznějším úspěchu v jeho první plné sezóně GP2 mu však zabránily nestabilní výsledky. V závěru roku tak sice exceloval v kvalifikacích, když vybojoval tři z posledních čtyř pole position, vítězství se ale nakonec většinou ani nepřiblížil. Zejména přijít na kloub degradaci pneumatik pro něj spolu s týmem DAMS letos zústalo nesplněným úkolem.“

Alex Lynn

Velká Británie
2015: GP2 (DAMS)
Celkové umístění: 6. místo
Nejlepší výsledek v závodě: 1. místo (2x)
Hodnocení F1Sport: 7/10

Loňský šampion GP3 postoupil v kariéře o stupínek výš, když letos absolvoval svou první kompletní sezónu v seriálu GP2. Na první velký úspěch přitom nemusel čekat dlouho, z premiérového vítězství se totiž radoval hned ve sprintu druhého podniku sezóny v Barceloně.

Další vítězství přidal Lynn, který současně zastával také roli vývojového jezdce Williamsu, v hlavním závodě na Hungaroringu. Kromě toho dojel ještě dvakrát třetí - na rakouském Red Bull Ringu v hlavním závodě a ve sprintu předposledního podniku v Bahrajnu, který byl pro jezdce GP2 náhradou za zrušený víkend v Německu.

Pavel Fabry: „Alex Lynn po postupu do GP2 prokázal, že předchozí juniorku nevyhrál náhodou. Podobně jako Gaslyho jej však během roku trápila velká nevyrovnanost. Občasné úspěchy tak střídaly zcela nevýrazné podniky, jako například v Monaku nebo ve Spa. Když už se však s vozem i tratí sžil dostatečně, dokázal být velmi přesvědčevý, tak jako na Hungaroringu. Sezónu odjel se dvěma triumfy. Třetí mohl přidat ve sprintu v Abú Zabí, ten byl ale po hromadné nehodě odvolán.“

Stoffel Vandoorne

Belgie
2015: GP2 (ART Grand Prix)
Celkové umístění: 1. místo
Nejlepší výsledek v závodě: 1. místo (7x)
Hodnocení F1Sport: 10/10

23letý Belgičan suverénně ovládl letošní ročník GP2 a stal se jeho šampionem. Z titulu se přitom dokonce mohl radovat už po sprintu v Soči, tedy dva podniky před koncem sezóny. Jeho dominanci nejlépe dokládají čísla. Vandoorne letos získal celkem 341,5 bodu, zatímco v celkové klasifikaci druhý Alexander Rossi vybojoval 181,5 bodu. Vandoornovi k zisku titulu pomohl také fakt, že všech svých sedm letošních vítězství vybojoval v hlavním závodě, ve kterém se uděluje větší počet bodů.

Belgičan ovládl hlavní závody v obou podnicích v Bahrajnu, ve Španělsku, Monaku, Rakousku, Belgii a Abú Zabí. Zajímavostí také je, že Vandoorne jako jediný dokončil všechny závody (André Negrao byl sice ve všech závodech rovněž klasifikován, ve Španělsku však do cíle hlavního závodu nedojel - pozn. redakce).

Kromě toho přidal ještě šest druhých a tři třetí místa. V GP2 se navíc body udělují i za nejrychlejší kolo v závodě (2 body, pilot však musí být v nejlepší desítce), a vítězství v kvalifikaci (4 body). Jen z těchto bonusů přitom Vandoorne nasbíral celkem 26 bodů (4x pole position, 5x nejrychlejší kolo).

Vedle GP2 se letos Vandoorne představil dvakrát také v testech F1 za volantem mclarenu.

Klepněte pro větší obrázek

Foto: McLaren

Pavel Fabry: „Stoffel Vandoorne je poprávem letošním šampionem GP2. Kdyby totiž nebyl, pak kdo by vůbec mohl být? S takovou převahou totiž v této sérii ještě nikdo nezvítězil. Už při loňském debutu patřil k absolutní špičce a letos soupeřům nedal nejmenší šanci. Půdu pro své úspěchy připravoval už v kvalifikacích - jen jedinkrát se nevešel do první řady. Titul získal díky rekordnímu počtu sedmi triumfů, všechny přitom vybojoval v cenějším hlavním závodě víkendu.“

„Vandoorne si za letošní sezónu zaslouží absolutně plný počet bodů. Dokázal dokonale využívat předností svého vozu a spolu s týmem ART Grand Prix mistrovsky zvládal také strategii. Nejednou se zdálo, že na triumf nedosáhne, zásluhou precizní jízdy, téměř naprosté absence chyb a skvělé taktiky ale své soupeře připravil o radost. Nepolevil ani po své korunovaci v Soči, když se stejnou vervou zvítězil i v Bahrajnu a Abú Zabí. Mladý Belgičan si tak jednoznačně řekl o sedačku ve Formuli 1.“

Raffaele Marciello

Itálie
2015: GP2 (Trident)
Celkové umístění: 7. místo
Nejlepší výsledek v závodě: 2. místo (3x)
Hodnocení F1Sport: 5/10

Člen Jezdecké akademie Ferrari skončil v celkovém hodnocení letošní sezóny GP2 na 7. příčce. Oproti své premiérové sezóně v šampionátu si tak o pozici polepšil. Na rozdíl od roku 2014 ale tentokrát nedosáhl na vítězství, čtyřikrát však skončil na stupních vítězů a jednou zajel nejrychlejší kolo.

Pro 20letého Itala, jehož největším úspěchem dosavadní kariéry je zisk titulu v Evropské formuli 3 (2013), přinesl letošní rok také premiérové svezení s monopostem F1. Ve volných trénincích v Malajsii, Španělsku, Velké Británii a USA se představil za volantem sauberu C34. Mimo to dostal příležitost také v sezónních testech v Barceloně a na Red Bull Ringu.

Pavel Fabry: „V loňské sezóně pro mě čerstvý šampion evropské Formule 3 patřil k příjemným překvapením, kterého však ve větších úspěších brzdila smůla. Letos jsem se tedy těšil na další, snad už i výsledky podložené dobré výkony. Opak byl však pravdou. Po přestupu k týmu Trident Marciello ze špičky téměř zmizel. Na pódium se podíval jen čtyřikrát, vítězství nepřidal žádné. V příštím roce tak bude potřebovat výrazně lepší sezónu, aby se v konkurenci hladových mladíků toužících po sedačce ve Formuli 1 neztratil úplně.“

Antonio Fuoco

Itálie
2015: GP3 (Carlin)
Celkové umístění: 6. místo
Nejlepší výsledek v závodě: 2. místo (2x)
Hodnocení F1Sport: 5/10

Další mladý Ital v letošním roce poprvé okusil šampionát GP3, kam přestoupil po sezóně strávené za volantem Evropské formule 3. I díky dvěma druhým místům z Rakouska a Abú Zabí skončil v celkové klasifikaci na šesté pozici.

Největším momentem však pro 19letého Fuoca byl letos první test monopostu formule 1, když coby člen Jezdecké akademie Ferrari dostal od italské stáje na jeden den příležitost usednout do SF15-T při testech na Red Bull Ringu. Zajel čtvrtý nejrychlejší čas, když na nejrychlejšího Pascala Wehrleina na mercedesu ztratil 326 tisícin sekundy.

Esteban Ocon

Francie
2015: GP3 (ART Grand Prix)
Celkové umístění: 1. místo
Nejlepší výsledek v závodě: 1. místo (1x)
Hodnocení F1Sport: 9/10

Velmi zajímavým způsobem vybojoval letošní titul v šampionátu GP3 francouzský pilot Esteban Ocon. Tento 19letý Francouz vstoupil do GP3 vítězstvím v prvním závodě ve španělské Barceloně. To však bylo letos zároveň naposledy, kdy vyhrál závod. V průběhu sezóny pak zaznamenal dlouhou šňůru devíti závodů, kdy dojel na druhé pozici, podesáté dojel na druhé pozici v předposledním podniku v Bahrajnu. Kromě toho dojel ještě třikrát třetí a i přes diskvalifikaci z druhého závodu na Red Bull Ringu (jeho vůz neprošel technickou inspekcí po závodě) si dojel pro titul, byť se o něm rozhodovalo až v úplně posledním závodě roku v Abú Zabí.

Ocon byl v letošní sezóně zároveň rezervním a testovacím pilotem Mercedesu-Benz v DTM. Stuttgartská automobilka jej přitom povolala pro poslední podnik sezóny na Hockenheimu, kde měl nahradit Daniela Juncadellu, který se necítil dobře. Nakonec však Ocon absolvoval pouze první trénink, po kterém se Juncadella pro zbytek víkendu vrátil do svého vozu.

Koncem roku bylo rovněž oznámeno, že zatím blíže nespecifikovanou roli bude mít Ocon v roce 2016 také u stáje Mercedes ve formuli 1.

Ocon je budoucí hvězdou, říkají u Lotusu

Ocon je budoucí hvězdou, říkají u Lotusu

Nyck de Vries

Nizozemsko
2015: FR3.5 (DAMS)
Celkové umístění: 3. místo
Nejlepší výsledek v závodě: 1. místo (1x)
Hodnocení F1Sport: 8/10

Nizozemec vstoupil do formule Renault 3.5 s vizitkou loňského vítěze Evropského šampionátu formule Renault 2.0 a formule Renault 2.0 ALPS. Své kvality ukázal už během prvního podniku letošní sezóny v Aragonu, kdy dojel v nedělním závodě druhý. Další "stříbrnou" příčku přidal ještě ve Spa-Francorchamps, na kterou následně navázal v dalších závodech dvěma třetími místy na Red Bull Ringu a Nürburgringu.

Svou premiérovou sezónu ve FR3.5 přitom zakončil nejlepším možným způsobem, když si v posledním závodě v Jerezu dojel pro své premiérové vítězství. Kromě celkové třetí pozice v šampionátu se stal také nejlepším letošním nováčkem. 20letý de Vries se před pár dny objevil také na okruhu Yas Marina v Abú Zabí, kde testoval s týmem ART vůz GP3.

Oliver Rowland

Velká Británie
2015: FR3.5 (Fortec Motorsports), GP2 (MP Motorsport a Status GP)
Celkové umístění: 1. místo
Nejlepší výsledek v závodě: 1. místo (8x) - FR3.5
Hodnocení F1Sport: 10/10

23letý pilot se ve své druhé sezóně ve formuli Renault 3.5 dočkal svého vůbec prvního titulu v závodní kariéře. Brit do sezóny vstoupil vítězstvím v prvním závodě v Aragonu, ke kterému přidal ještě třetí místo v druhém závodě. Ve zbytku roku vybojoval dalších 7 vítězství, 11 umístění na stupních vítězů, sedm nejrychlejších časů v kvalifikacích a čtyři nejrychlejší kola v závodech.

Kromě toho stihl Brit nastoupit také do čtyř podniků šampionátu GP2, bodoval přitom jen na Silverstonu (v obou závodech) a v celkové klasifikaci obsadil 21. pozici.

Klepněte pro větší obrázek

Foto: Renault Sport

Lance Stroll

Kanada
2015: Evropská F3 (Prema Powerteam)
Celkové umístění: 5. místo
Nejlepší výsledek v závodě: 1. místo (1x)
Hodnocení F1Sport: 6/10

17letý Kanaďan má za sebou úspěšný rok. Ještě před začátkem sezóny Evropské formule 3 stihl získat titul v zimním šampionátu Toyota Racing Series na Novém Zélandu. Ve formuli 3 obsadil v konečném hodnocení 5. místo. Na své první stupně vítězů přitom čekal až do 23. závodu, kdy obsadil 3. příčku. Do konce sezóny se mezi nejlepší tři podíval ještě pětkrát. Při poslední návštěvě stupňů vítězů v prvním závodě závěrečného podniku na Hockenheimu přitom mohl vystoupat na ten nejvyšší.

Na druhou stranu je třeba také říct, že kromě výsledků na sebe upoutal pozornost i několika kontroverzními nehodami, které mu vynesly dokonce až zákaz startu v jednom závodě. 

Stroll bude u Prema Powerteam pokračovat ve formuli 3 i v příštím roce. S jeho výkony jsou u týmu spokojeni a věří dokonce, že příští rok by mohl bojovat o titul. Koncem listopadu byl navíc Stroll oznámen jako nový vývojový pilot stáje Williamsu ve F1, kdy v této pozici nahradil Susie Wolffovou, která ukončila kariéru. Jeho práce bude spočívat zejména v jízdách na simulátoru.

Alessio Lorandi

Itálie
2015: Evropská F3 (Van Amersfoort Racing)
Celkové umístění: 20. místo
Nejlepší výsledek v závodě: 6. místo
Hodnocení F1Sport: 3/10

Lorandi má za sebou první sezónu v monopostech, když doposud působil jen v motokárách. Jeho cesta se velmi podobá té Maxe Verstappena, který rovněž z motokár zamířil k týmu Van Amersfoort Racing do Evropské formule 3. Největšího úspěchu Ital přitom dosáhl na městské trati ve francouzském Pau, kde dojel v prvním závodě šestý. Kaňkou na sezóně pro něj byl zejména fakt, že se zapletl až do příliš mnoho incidentů.

Charles Leclerc

Kanada
2015: Evropská F3 (Van Amersfoort Racing)
Celkové umístění: 4. místo
Nejlepší výsledek v závodě: 1. místo (4x)
Hodnocení F1Sport: 8/10

Na radu již zesnulého Julese Bianchiho, který byl jeho kamarádem a mentorem v jedné osobě, přešel Leclerc do formule 3 už po jedné sezóně strávené ve formuli Renault 2.0. U týmu Van Amersfoort Racing se velmi dobře zabydlel. Během sezóny vybojoval čtyři vítězství, celkem 13 pódiových umístění a třikrát startoval z pole position.

Velmi dobře přitom bude na jeho závodnickém životopisu jistě působit druhé místo z letošní Velké ceny Makaa, kde na náročném městském okruhu nestačil jen na Felixe Rosenqvista. Dobře se prezentoval rovněž v posezónních testech GP3, kdy byl nejrychlejší ve dvou ze tří testovacích dnů v Abú Zabí.

Klepněte pro větší obrázek

Foto: FIA F3

Pietro Fittipaldi

Brazílie
2015: Evropská F3 (Fortec Motorsports)
Celkové umístění: 17. místo
Nejlepší výsledek v sezóně: 6. místo
Hodnocení F1Sport: 3/10

Brazilec ve své první sezóně v Evropské formuli 3 dokázal, že má rychlost v genech po dědovi Emersonu Fittipaldim, během roku byl však součástí řady incidentů, kvůli kterým tak nemohl naplno prokázat svůj talent. Nedokázal se navíc pořádně prosadit v silné konkurenci a maximem pro něj tak byla jen dvě šestá místa v portugalském Algarve. Další bodová umístění pak zaznamenal na Silverstonu, v Monze a ve Spa-Francorchamps.

Foto: FIA F3

Další článek: Tým Haas nechce být v F1 jen do počtu

10:30 | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.
15. října | Své kalendáře uveřejnily také F2 (celkem 14 víkendů) a F3 (celkem 9 víkendů). Termíny jsme doplnili do článku na webu.
15. října | Dnes zasedá Světová rada motorsportu. Mimo jiné bude schvalovat kalendář F1 pro rok 2022. Pokud to bude jako obvykle, bude zveřejněn pozdě odpoledne / večer.
14. října | Podle Racingnews365 nahradí loga Hondy na overalech jezdců a zadních křídlech vozů Red Bullu pro GP USA značka Acura, což je luxusní divize společnosti Honda.