Jak se obsazuje startovní listina v Le Mans? ACO má podrobný klíč

V boxové uličce okruhu v Le Mans nalezneme šedesát garáží, což znamená, že každého ročníku se může zúčastnit šedesát vozů. Počet zájemců však každoročně převyšuje kapacitu, a tak pořádající autoklub ACO vytvořil něco jako „zvací klíč“.
Jak se obsazuje startovní listina v Le Mans? ACO má podrobný klíč

Účast v Le Mans mají automaticky zajištěnou všechny týmy, které se účastní kompletní sezóny FIA WEC. Do této kategorie v letošním roce spadá šestatřicet vozů. Zbylých čtyřiadvacet míst ve startovní listině obsadí ACO pozvánkami udělenými podle různých kritérií.

Automatickou pozvánku do Le Mans získává celkový vítěz předchozího ročníku. Tato pozvánka všek letos zůstane nevyužita, protože loňské Le Mans vyhrálo Porsche, které poté na konci sezóny opustilo třídu LMP 1.

Exkluzivně: Testy v Le Mans objektivem Martina Straky [galerie]

Exkluzivně: Testy v Le Mans objektivem Martina Straky [galerie]

Kromě celkového vítěze dostávají automatické pozvánky i vítězné týmy z jednotlivých kategorií posledního Le Mans, které se musí následujícího ročníku zúčastnit ve stejné třídě, jakou vyhrály o rok dříve. V LMP 2 dostal tuto pozvánku Jackie Chan DC Racing, v LMGTE – PRO Aston Martin Racing a v LMGTE – AM JMW Motorsport. První dvě jmenované stáje si navíc účast v Le Mans zajistily účastní v kompletní sezóně FIA WEC.

Do třídy LMP 2 dále dostává pozvánku šampion této kategorie z posledního ročníku evropské Le Mans Series (G-Drive Racing). To samé platí pro šampiona třídy GTE tohoto šampionátu (JMW Motorsport), který si může v Le Mans vybrat mezi startem v LMGTE – PRO, nebo v LMGTE – AM.

Pozvánku obdrží i vicemistr třídy GTE z evropské Le Mans Series (TF Sport), který si následně v Le Mans rovněž volí mezi startem v LMGTE – PRO, nebo v LMGTE – AM.

Z evropské Le Mans Series si účast v Le Mans zajistí i šampion LMP 3 (United Autosports), který v Le Mans musí startovat v LMP 2.

Další pozvánku posílá ACO šampionovy třídy LMP 2 asijské Le Mans Series (Jackie Chan DC Racing), který v Le Mans startuje ve stejné kategorii, a rovněž mistrovi kategorie GT tohoto šampionátu (FIST-Team AAI), který v Le Mans volí mezi startem v LMGTE – PRO a LMGTE – AM.

Objevil jsem jiný svět, říká Button po testu v Le Mans

Objevil jsem jiný svět, říká Button po testu v Le Mans

Šampion třídy LMP 3 asijské Le Mans Series (Jackie Chan DC Racing) poté od ACO dostane pozvánku k účasti v Le Mans ve třídě LMP 2 a vicemistr ALMS kategorie GT „vyhrává“ pozvánku do třídy LMGTE – AM v Le Mans.

Poslední pozvánka poté putuje k šampionovi třídy GT3 série Michelin Le Mans Cup (Ebimotors), který v Le Mans startuje v LMGTE – AM.

Zbylá místa ve startovní listině poté ACO doplňuje dle vlastního uvážení. Samozřejmě se vždy pamatuje i na zámořskou sérii IMSA WSC, odkud do Le Mans pravidelně přijíždějí ikonické vozy Corvette. Žádosti o pozvánku bylo vyhověno i továrním týmům Porsche a Ford, díky čemuž uvidíme v LMGTE – PRO čtveřici vozů Ford GT a Porsche 911 RSR (vždy dva z WEC a dva z IMSA WSC).

Foto: Martin Straka

Další článek: Gasly v Kanadě tlačil na tým, aby mu dal další nový motor

17:09 | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.
11:15 | Dnes a zítra pokračují testy 18palcových pneumatik. V Imole jezdí Mercedes. Za volantem je dnes Hamilton.
18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen