Jak Mosley osvobodil všechny z aféry Singapur 2008

"Jednomu z držitelů licencí dal Max Mosley imunitu a tomu druhému podmíněný trest. A nyní se strašně diví, že nemá k dispozici žádný nástroj, jak zákázat činnost viníkům."

 

Max Mosley už není prezidentem, ale jeho boj s Flaviem Briatorem pokračuje.

Rozhodnutí francouzského tribunálního soudu je takříkajíc šalamounské: v žádném případě nešetří míru Briatoreho viny na skandálu Singapur 2008. Naopak, téměř směšným odškodněním jakoby chtěl dát najevo, že na původně požadované v objemu jednoho milionu eur nemá nárok.

Soud ale přiznal, že FIA není oprávněná udělovat tresty subjektům, které k ní nemají žádný formální vztah. Stejným způsobem by tak mohla FIA potrestat (a tím pádem omezit práva) komukoli na světě. To ale v demokratických zemích může jen a pouze soud.

Také proto souda FIA nařídil, aby trest, který navíc nebyl udělen v souladu s jejími vlastními stanovami, zrušila a o této skutečnosti informovala všechny národní automobilové federace.

Se svou reakcí na sebe nenechala FIA dlouho čekat. Jejím nejsilnějším argumentem je ohrožení jejích možností zajistit bezpečnost soutěže.

"Nikdy před tím nebyla tak vážně zpochybněna možnost FIA vyloučit všechny, kteří riskují životy druhých," řekla.

Problém FIA (a zejména Maxe Mosleyho) ale spočívá především v jeho politikaření a zneužití moci. Té využil k odstranění svého osobního nepřítele Flavia Briatoreho, místo aby řešil singapurský skandál samotný a skutečně zajistil to, za co je FIA zodpovědná. Tím Max Mosley připravil FIA o možnost, které se nyní dovolává: vyloučit všechny, kteří ohrožují životy druhých.

Jednomu z držitelů licencí dal Max Mosley imunitu a tomu druhému podmíněný trest. A nyní se strašně diví, že nemá k dispozici žádný nástroj, jak zákázat činnost viníkům.

"Nemít možnost potrestat kohokoli je vážná věc," řekl Mosley tento týden. "Nemohli bychom tak například zakázat přístup lidem, kteří podnikali rasistické útoky na Lewise Hamiltona v Barceloně 2008."

Přesně tak, Maxi, nemůžeš! Nejsi král ani soud, aby sis mohl trestat kohokoli ve stínu svých pochybných motivací. Ale můžeš pohrozit okruhu, že mu sebereš licenci, pokud ve spolupráci se španělskými autoritami těmto rasistickým zrůdnostem neučiníš přítrž (což jsi ostatně udělal, je-li tvá paměť krátká). Rasistům přístup na okruh pak zakáže soud. A nebo pořadatel (tedy okruh) samotný, na to on právo má.

V naší zemi taky nemůže Českmoravský fotbalový svaz zakazovat občanům přístup na stadiony, pokud se tam chovají nevhodně. Ale může dát klubu nůž na krk, aby to vyřešil, případně policie a následně soud využije (pravda, čerstvého) zákona a přístup na stadion mu zakáže.

Jádro vzniklého problému spočívá ale úplně někde jinde: rozhodnutím francouzského soudu zrušit trest, který FIA aplikovala na Flavia Briatoreho, tak jeden z nejhorších a nejnebezpečnějších skandálů v historii formuli 1 nemá konkrétního potrestaného viníka.

A za to může Max Mosley.

Další článek: Camposovi schází peníze, do týmu by mohl přijít nový investor

14:17 | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.
9:57 | Tento víkend se jede také F3. Kvalifikace pátek od 13:55, Závod 1: Sobota od 10:35, Závod 2: Sobota od 16:45, Závod 3: Neděle od 12:05
6. května | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
6. května | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00