Jak mohl Sauber projít čtvrteční technickou přejímkou?

Vozy týmu Sauber byly z GP Austrálie diskvalifikovány kvůli nevyhovujícím zadním křídlům. Jak je ale možné, že FIA odhalila problém až v neděli?
Jak mohl Sauber projít čtvrteční technickou přejímkou?

Článek 24 Sportovních pravidel stanoví, že tři dny před závodem (čtyři dny v Monaku) musí všechny vozy projít technickou kontrolou Mezinárodní automobilové federace. V opačném případě se nesmí zúčastnit závodního víkendu. Vozy týmu Sauber čtvrteční kontrolou v Melbourne prošly, přesto je na konci víkendu čekala diskvalifikace.

Proč se tak stalo, vysvětlil představitel FIA v rozhovoru s Adamem Cooperem. "Lidé očekávají, že se na takové věci přijde, ale skutečnost je taková, že týmy můžou od čtvrtka cokoliv na vozech změnit bez naší účasti," vysvětloval. "Proto ve čtvrtek vozy nekontrolujeme, jestli vyhovují pravidlům, kontrolujeme jen bezpečnost."

"Nekontrolujeme nic, co má vztah k výkonnosti. Týmy si můžou dělat vlastní kontroly. Je to tak prostě proto, že týmy můžou kdykoliv před začátkem kvalifikace cokoliv změnit. A i tak je poté třeba zkontrolovat stovky věcí a není možné zkontrolovat úplně vše na všech vozech, takže se kontroly provádějí náhodně."

Sauber měl tedy svým způsobem smůlu. Chyba výstupní kontroly v továrně v Hinwilu způsobila, že zakřivení křídla neodpovídalo novému pravidlu, které bylo zavedeno jako součást faktického zákazu F-průduchu. Do soboty FIA žádné kontroly, které by tento problémy mohly odhalit, neprovádí. A po závodě technici federace zkontrolovali křídlo jen u 10 vozů, mezi nimi byly oba monoposty Sauber. Stejnou kontrolu podstoupily vozy Red Bullu, Ferrari, McLarenu, Renaultu a Toro Rosso.

Další článek: HRT bude už ve Španělsku lepší než Lotus a Virgin, tvrdí Carabante

18:07 | Norris dostal za nájezd do boxů jen napomenutí. Sportovní komisaři přihlédli k podmínkám na trati.
17:31 | Pokud se díváme správně, tak by měl Stroll i přes penalizaci zůstat 11.
17:30 | Lance Stroll dostal penalizaci 10 sekund a 2 trestné body za kolizi s Gaslym.
16:25 | Norrisovi hrozí penalizace za špatný vjezd do boxů. V 16:45 půjde kde sportovním komisařům.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod Hamilton