Jak Lauda přesvědčoval Hamiltona, aby přestoupil k Mercedesu

Niki Lauda prozradil, jak probíhala loňská jednání s Lewisem Hamiltonem o nečekaném přestupu z McLarenu do Mercedesu.
Jak Lauda přesvědčoval Hamiltona, aby přestoupil k Mercedesu

Mercedes se loni dozvěděl relativně brzy, že Michael Schumacher ukončí kariéru, a tak sháněl adekvátní náhradu. Vyhlídl si Lewise Hamiltona a Niki Lauda ho oslovil během závodního víkendu v Singapuru.

"Byl jsem u něj v pokoji mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno," popisoval Lauda. "Nikdy jsem nebyl se zvláštním závodním jezdcem v pokoji mezi druhou a čtvrtou ranní."

"Na tu diskuzi si velice dobře vzpomínám, protože byl na pole position s McLarenem, v podstatě všechno vyhrával a já se ho zeptal: 'Zvážil bys přestup k Mercedesu?' A on řekl: 'Proč bych měl jít? Tohle auto vyhrává. Já jen chci vyhrávat a vaše auto nevyhrává.' Já jsem řekl: 'Má pravdu.'"

Lauda proto musel najít nové argumenty: "'Ale pokud budeš s Mercedesem vyhrávat po Schumacherovi, můžeš se stát větší legendou než všichni ostatní.'" To zabralo. "Vstal a řekl: 'Popovídejme si o tom.' Takže tohle bylo to lákadlo."

Mercedesu také pomohlo, že si Hamilton přestal rozumět s Ronem Dennisem, a skutečnost, že technika McLarenu občas selhala. "Seděl jsem u televize (v Singapuru) a říkal jsem si: 'Prosím vybourej se. Prosím odstup.' Seděl jsem a čekal na to. A Bingo! Odešla převodovka. Hned poté jsem za ním šel," dodal Lauda.

Hamilton se nakonec nechal přesvědčit, a i když mu mnozí předpovídali u Mercedesu trápení, nakonec měl letos k dispozici mnohem lepší techniku, než by měl u McLarenu.

"Samozřejmě chceme víc příští rok a já doufám, že se nám to podaří, ale myslel jsem si, že tohle bude rok budování základů, jen jsem si neuvědomil, jak pozitivní ty základy budou," řekl britský pilot.

Kromě výkonnosti Mercedesu ho samozřejmě těší, že přesvědčil většinu kritiků svého přestupu. "Ano, myslím, že tak 98 procent. Ano, je to příjemné, je to skvělé. Cítil jsem, že je to pro mě správná volba, a byla. Jsem opravdu spokojený."

Další článek: BRDC ocenil mimo jiné Hamiltona, Webbera, Ricciarda, Neweyho a Allisona