Jak Kimi Räikkönen málem nestihl svůj první závod F1

Kimi Räikkönen ve formuli 1 poprvé závodil v roce 2001 a hned při svém prvním startu za Sauber získal ve Velké ceně Austrálie body. Z úspěšného debutu však nemuselo být nic, jelikož Fin nebyl ještě půl hodiny před startem k nalezení.
Jak Kimi Räikkönen málem nestihl svůj první závod F1

Fin, který má nyní na svém kontě 292 velkých cen, odjel v závodní kariéře jen 23 závodů, když se Peter Sauber rozhodl dát mu šanci ve formuli 1.

Pochybnosti o tehdy 21letém Räikkönenovi měla vzhledem k jeho malému množství zkušeností také Mezinárodní automobilová federace (FIA), která Räikkönenovi dala zatím jen provizorní závodní licenci.

Pro každého jezdce, natož pro mladého pilota, který ještě před patnácti měsíci teprve závodil v motokárách, je první start ve formuli 1 velkou událostí, na kterou možná ani nemůže dospat.

Ne tak Räikkönen. Jak vzpomíná bývalý fyzioterapeut týmu Sauber Josef Leberer, ještě 30 minut před startem Velké ceny Austrálie nemohl Räikkönena najít.

„On spal,“ vzpomíná Leberer, jehož slova cituje F1i.

„Řekl jsem: 'Kimi, za pár minut musíš jet svůj první závod!' On odpověděl: 'Oh Josefe, nech mě ještě pět minut spát!' Nikdy předtím ani poté jsem to nezažil,“ říká.

„Je to extrémní klid. Nehraje to, je to přirozené. Nechal jsem ho ještě pár minut spát. Odpočinek je důležitý.“

Po startu z třinácté pozice nakonec Räikkönen dojel do cíle závodu sedmý. Olivier Panis následně dostal ještě penalizaci, která Räikkönena posunula na konečné šesté místo.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Diskuze (22) Další článek: Šéf Mercedesu stanovil Bottasovi cíle k udržení závodní sedačky
20. dubna | Tým Scuderia Praha vyhrál závod ve Spa...
19. dubna | Jenson Button se nezúčastní posledních dvou závodů WEC a to včetně Le Mans. Nahradí ho Vandoorne. Důvody? Rodinné (chce trávit více času se snoubenkou) a výkonnostní, kdy SMP Racing nestačí na toyoty.
18. dubna | Max Verstappen věří, že v polovině sezóny bude moci Red Bull vyhrávat závody.
17. dubna | Ferrari doufá, že Alfa Romeo nasadí co nejdříve novou řídicí elektroniku pohonné jednotky. Tým ji nestihl integrovat do vozu a Giovinazzi pak měl v kvalifikaci stejný problém jako Leclerc v Bahrajnu.

GP Ázerbájdžánu 2019

Pátek 26. dubna 2019
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 27. dubna 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 28. dubna 2019
Závod 14.10