Jak budou vypadat závodní víkendy formule E v sezóně 2018/2019?

Start nové sezóny formule E je doslova za dveřmi. Vítěze historicky první ePrix v Saúdské Arábii poznáme již zítra odpoledne, a proto je ten pravý čas podívat se na to, jak vlastně budou v sezóně 2018/2019 vypadat závodní víkendy série elektrických monopostů.
Jak budou vypadat závodní víkendy formule E v sezóně 2018/2019?

Šampionát formule E se bude i v sezóně 2018/2019 držet tradice, podle které se na trati vše důležité odehraje během jednoho dne. Fanoušci tak budou moci sledovat dění na trati od ranních hodin až do odpoledne, kdy po volném tréninku a kvalifikaci vyvrcholí den samotným závodem.

Průběh závodního víkendu

Díky shakedownům se však monoposty a jezdci dostanou na trať vždy již o den dříve. Během tohoto závodního víkendu v Rijádu je dnes na programu nejprve shakedown nové série Jaguar I-PACE eTrophy a poté shakedown samotné formule E, kdy se piloti poprvé seznámí s podmínkami na trati. Páteční dění definitivně zakončí tréninková session Jaguar I-PACE eTrophy.

Zítřek poté odstartuje dvěma volnými tréninky formule E, na které naváže kvalifikace (PP Eurosport 1 od 9:00). Samotná Ad Diriyah E-Prix poté odstartuje ve 13:00 našeho času (PP Eurosport 1 od 12:45). Časovou mezeru mezi kvalifikací a závodem formule E vyplní historicky první závod doprovodné série Jaguar I-PACE eTrophy.

Kvalifikace

Před započetím kvalifikace budou jezdci rozděleni do čtyř skupin podle pořadí šampionátu, ve kterých následně postupně absolvují kvalifikační session. V rámci každé skupiny bude mít jezdec k dispozici pouze jedno rychlé kolo pro zajetí svého času.

Nejrychlejších šest jezdců ze čtyř skupin postoupí do závěrečného superpolu, kde budou mít v bitvě o pole position opět k dispozici pouze jedno rychlé kolo. Nejlepší pilot ze superpolu získá první místo na startu závodu a k tomu tři body do šampionátu.

V superpolu se tedy rozhodne o podobě prvních tří řad na startu závodu, zbytek startovního roštu bude složen podle pořadí na sedmém až dvaadvacátém místě po skupinové fázi kvalifikace.

Závod

Závody se budou v sezóně 2018/2019 jezdit na časový limit 45 minut, po jehož uplynutí najedou jezdci do posledního kola. Poprvé v historii formule E nebudou piloti v polovině závodu zajíždět do boxů ke svým mechanikům a přeskakovat z jednoho monopostu do druhého.

Každý jezdec bude muset během každého závodu povinně využít tak zvaný „attack mód“. Celkový počet možných využití attack módu a čas, po který bude moci být využíván, se budou lišit závod od závodu.

Byly odhaleny detaily „attack módu“ pro novou generaci formule E

Byly odhaleny detaily „attack módu“ pro novou generaci formule E

V Rijádou budou moci piloti využít „attack mód“ dvakrát a kromě toho budou mít opět k dispozici i fanboost, a to na základě hlasování fanoušků prostřednictvím oficiální mobilní aplikace. Aktivace fanboostu bude možná od dvaadvacáté minuty závodu.

Po skončení závodu se udělí body do šampionátu po vzoru formule 1 a dalších sérii pod patronací FIA prvním deseti pilotům v cíli.

Foto: Formula E

Váš názor Další článek: Klíčové okamžiky kariéry Roberta Kubicy