Inženýry nová pravidla zvedla ze židle. Rozhodnutí se odkládá na říjen

FIA a F1 představily týmům, jak bude vypadat formule 1 v roce 2021.
Inženýry nová pravidla zvedla ze židle. Rozhodnutí se odkládá na říjen

„Jak bude vypadat formule 1 v roce 2021", nebo spíše, jak by mohla vypadat. To je přesné, protože na 240 stranách jsou změny technických, sportovních a také finančních pravidel.

Velké emoce se očekávaly zejména u finanční stránky věci (peníze jsou vždy až na prvním místě), ale zde je podle všeho relativně klid. Ke změnám dojde v rozdělování peněz a zaveden bude i rozpočtový strop ve výši 175 milionů dolarů.

Velké týmy vyhrály. Rozpočtový strop bude, ale velmi vysoko

Velké týmy vyhrály. Rozpočtový strop bude, ale velmi vysoko

Také sportovní pravidla týmy více méně akceptují. Trnem v oku se stala pouze úprava Parc fermé. Od pátečních tréninků (které budou odpoledne) by se na voze nesmělo příliš mnoho pracovat. Nebylo by možné se například vrátit ke starší specifikaci křídla apod. To se týmům nelíbí, ale diskuse jsou konstruktivní a upřímně řečeno tohle asi nebude bod, na kterém by stály a padaly chystané velké změny. 

Technická pravidla jsou problém

U technických pravidel je podle Auto Motor und Sport situace horší a to výrazně. FIA a F1 to překvapilo, protože týmy byly do vývoje pravidel zapojeny.

Co se inženýrům nelíbí? Prakticky vše: příliš mnoho standardizovaných dílů, příliš málo technické svobody, velká hmotnost a neatraktivní vzhled. 

Jak si týmy rozdělí peníze od roku 2021? Ferrari bude mít stále vlastní bonus

Jak si týmy rozdělí peníze od roku 2021? Ferrari bude mít stále vlastní bonus

Podle inženýrů jsou pravidla tak striktní, že všechna auta budou vypadat stejně. Rozdíl bude jen v odlišném zbarvení. Někteří by mohli podobnou změnu filozofie uvítat, protože rozdíly na trati pak mohou být menší, ale podle inženýrů to zabíjí DNA formule 1, která je postavena na tom, že týmy přichází s různými řešeními. 

Pravidla měla být původně schválena do konce června. Poté by musel být jednomyslný souhlas. V sobotu se ale týmy a FIA dohodli, že dojde k odkladu do října. Na technických pravidlech se tak bude i nadále pracovat. Dokáží se 10 týmů, FIA a Liberty dohodnout? Uvidíme... 

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Další článek: Bizarní kanadské momenty z posledních let

10:25 | Třetí současný jezdec pojede virtuální Le Mans. K Norrisovi a Verstappenovi (se stejným vozem) se připojí také Pierre Gasly, který bude v týmu třeba s Vergnem.
9:39 | Obrat McLaren Group v prvním čtvrtletí: 2019: 284 milionů liber 2020: 109 milionů liber
22. května | F1 potvrdila, že stále jedná s britskou vládou o pořádání závodů. Nyní je komplikuje nutnost karantény po přicestování do země...
22. května | Podle Sky Sports by se v Silverstonu mohlo jet později v létě, až skončí opatření (nutnost karantény po příjezdu do země). Šéf okruhu je v tomto optimistický.