Závod v Imole byl kvůli povodním zrušen

Velká cena Emilia Romagna 2023 byla kvůli povodním zrušena.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Závod v Imole byl kvůli povodním zrušen | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Grand Prix Emilia Romagna byla zrušena

Od úterý v Emilia Romagna prší. Řeka Santnerno, která se nachází hned vedle okruhu, dosáhla v noci na středu třetího stupně. Kvůli velkým srážkám byl vyplaven paddock F2. V oblasti jsou vyplavené domy, škody utrpěla také infrastruktura. 

„Na základě jednání mezi Formulí 1, prezidentem FIA, příslušnými orgány včetně příslušných ministrů, prezidentem Italského automotoklubu, prezidentem regionu Emilia-Romagna, starostou města a promotérem bylo rozhodnuto, že se víkendová grand prix v Imole neuskuteční,“ uvedla F1 v prohlášení.

„Rozhodnutí bylo přijato, protože není možné bezpečně uspořádat závod pro naše fanoušky, týmy a náš personál a je to správné a zodpovědné vzhledem k situaci, které čelí města v regionu. Nebylo by správné vyvíjet v této těžké době další tlak na místní úřady a záchranné služby.“

F1 také vzdala hold záchranným složkám a vyjádřila solidaritu se všemi, kteří byli přírodní katastrofou zasaženi.

Proč byl závod zrušen?

Čistě z pohledu F1 by se závod konat možná mohl – pokud nejsou na okruhu škody, o kterých nevíme. V dalších dnech se má umoudřit také počasí.

Na okruh se ale chystaly desítky tisíc fanoušků a v širším okolí je poškozena infrastruktura nebo přinejmenším uzavřené silnice. Jak to vypadá nedaleko Imoly, se můžete podívat na videu níže. A nejde jen o fanoušky. Samotný kolotoč F1 čítá větší stovky osob. 

Kromě toho je pro závod potřeba nemalé množství bezpečnostních složek, které jsou nyní potřeba jinde. A jde také o etický rozměr. Povodně si už v Emilia Romagna vyžádaly oběti na lidských životech.

Bude náhrada?

Italský autoklub uvede další podrobnosti v následujících dnech. Zatím to vypadá, že se v Imole letos nepojede vůbec. Okruhu by ale mohla být prodloužena smlouva o rok (nyní je do roku 2025).


17. května, 13:20

Závod byl zrušen. Podrobnosti připravujeme... 

17. května, 12:15

Ministr pro dopravu a infrastrukturu Matteo Salvini vyzval k odložení závodu. Podle něj se musí místní nyní soustředit na pomoc lidem, které zasáhly povodně.

17. května, 12:02

Ještě jedna fotografie a potvrzení toho, že zaplavena byla i část, ve které mají zázemí lidé starající se o přenos.

17. května, 11:59

Další pohled na zatopený paddock F2. 

17. května, 11:29

Takhle to vypadá ve Faenze. Hodně se diskutuje o tom, zda je vůbec „etické“ závodit.

17. května, 10:45:

Máme první důsledek. Podle Autosportu Ferrari nejspíše odloží nasazení nového zadního zavěšení na Španělsko. Kvůli počasí by bylo obtížné v Imole získat potřebná data.

Zatím to vypadá, že se o víkendu pojede. Počasí se má zlepšit. Je však možné, že dojde k úpravě formátu víkendu. Nejde totiž jen o samotný okruh. V průběhu víkendu se na okruh vydá velké množství lidí a v širším okolí jsou uzavřené cesty nebo došlo dokonce k poškození infrastruktury.

17. května, 10:19

Záplavy jsou tento měsíc už podruhé také ve Faenze, která je 15 km od okruhu a je domovem týmu AlphaTauri. Situace ovlivnila členy týmu, kteří museli včera v noci opustit své domovy a spát v továrně.

17. května, 9:32

Ve 14:00 bychom měli dostat nějaké oficiální informace

17. května, 9:20

Řeka v noci kulminovala a dostala se pod třetí stupeň. V horách ale stále prší. Paddock F2 byl vytopen.

Na okruh ani dnes nikdo nesmí, takže je těžké zhodnotit situaci na místě. 

16. května, 23:50

Alpine potvrzuje, že hotel musela opustit část týmu. Zbytek je ubytován jinde. Pro středu platí pro všechny týmy a personál, aby na okruh nejezdili. Santerno kulminuje. V noci a ve středu má i nadále pršet. Situace se uklidní až odpoledne.

16. května, 23:00: Alpine musel údajně opustit hotel...

16. května, 19:50:

Řeka Santerno dosáhla třetího stupně.

16. května, 19:19:

V první řadě samozřejmě nejde o F1. V některých oblastech už jsou zaplavené domy.. 

16. května, 19:05:

Přímo vedle okruhu teče řeka Santerno, jejíž hladina dramaticky stoupá. Ještě v úterý ráno měla u okruhu výšku jen 70 centimetrů. Kolem poledne byl dosažen první stupeň povodňové aktivity (2 metry) o dvě hodiny později pak druhý (2,5 metru) a blíží se ke třetímu. Situaci můžete sledovat na webu arpae.it.

Odpoledne byl proto okruh v Imole evakuován. Zatím není jasné, jaký vliv bude mít současná situace na nadcházející závodní víkend. Mohlo by dojít ke zrušení čtvrtečního programu, změně formátu závodního víkendu nebo k úplnému zrušení grand prix.

Další článek: O penězích se s Lewisem na přímo nebavíme, řekl Wolff k jednání o nové smlouvě

Témata článku: