Ignorování žlutých vlajek se musí trestat, reaguje Hamilton na Verstappena

Max Verstappen přišel o pole position poté, co nezpomalil v úseku, kde vlály žluté vlajky.
Ignorování žlutých vlajek se musí trestat, reaguje Hamilton na Verstappena

Lewis Hamilton byl prvním jezdcem, který okolo místa nehody projel. Podle jeho slov v té době ještě nevlály žluté vlajky a on váhal, zda zpomalit. Viděl nejdříve jen trosky na trati. Rychle ale pochopil, že došlo k nehodě.

Podle Hamiltona je potřeba žluté vlajky respektovat. „Myslím, že je velmi důležité, aby FIA byla velmi, velmi přísná u dvojitých žlutých vlajek (v tomto případě byla zobrazena pouze jedna, pozn. redakce),“ řekl Hamilton. 

Fotogalerie: Sobota před GP Mexika 2019 a nehoda Bottase

Fotogalerie: Sobota před GP Mexika 2019 a nehoda Bottase

„Z minulosti máme jisté zkušenosti. Vzpomínám si například na Monako, kde jsme viděli pilota GP2 (Pastor Maldonado ve světové sérii Renault, pozn. redakce) trefit traťového maršála, dobrovolníka, který riskuje svůj život, aby se ujistil, že je jezdec v pořádku.“

Nezpomalení pod žlutými vlajkami v kvalifikaci (2016-2019)

  • 3krát: žádný trest
  • 5krát: penalizace poklesu o tři místa (včetně trestu pro Verstappena)
  • 4 krát: penalizace poklesu o pět míst

Zdroj: RaceFans

„Pokud jsou tady takoví, kteří zanedbávají a nedodržují pravidla ... vlastně to mohl vzdát, pole position už měl,“ připomíná Hamilton. „Myslím, že FIA musí být velmi, velmi přísná.“

„Naštěstí tam nebyli žádní maršálové. Valtteri ale mohl být uprostřed tratě a maršálové tam mohli být.“

Red Bull argumentoval, že žlutá vlajka nebyla zobrazena na světelných panelech nebo na volantu Verstappena. FIA vysvětlila, že nehoda Bottase přerušila kabeláž systému.

„Nezáleží na tom, kde se zobrazuje žlutá. Nemyslím si, že je to dobrá výmluva.“

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Váš názor Další článek: Fotogalerie: Sobota před GP Mexika 2019 a nehoda Bottase
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00