I nová Concordská smlouva by měla Ferrari zajišťovat extra bonus | Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

I nová Concordská smlouva by měla Ferrari zajišťovat extra bonus

Jednání o podobě nové Concordské smlouvy pokračují. Tématem je i výše speciálního bonusu pro Ferrari.

Concordská smlouva je klíčovým dokumentem, na základě kterého se dělí výnosy F1 mezi držitele marketingových práv FOM (společnost Formula One Management, kterou vlastní Liberty Media), týmy a FIA.

Vzhledem k tomu, že současná dohoda vyprší na konci roku 2025, jsou již jednání o podobě nové smlouvy v plném proudu.

Podle dostupných informací se zdá, že minimálně mezi FOM a týmy jsou jednání na dobré cestě a že by neměly nastat zásadní komplikace.

Připomeňme, že na základě současné dohody mají týmy F1 nárok přibližně na 50 procent výnosů F1 (při dosažení určité výše výnosů však toto procento klesá).

Concordská smlouva zahrnuje i klíč, na základě kterého jsou peníze pro týmy přerozdělovány. Prim hraje postavení v Poháru konstruktérů, ale existují i speciální bonusy pro historicky úspěšné týmy.

Výsadní postavení má v tomto ohledu Ferrari, které získává extra platbu za to, že v F1 působí od jejího samotného začátku v roce 1950.

I když se tento bonus pro stáj z Maranella některým konkurentům nelíbí, Autosport nyní přišel s informací, že Ferrari bude mít zajištěný extra bonus i po roce 2026.

Nově by však mělo dostávat fixních 5 procent z celkové alokace pro týmy bez ohledu na výši rozdělované částky. Nyní totiž platilo, že Ferrari inkasovalo 5 procent do určité výše přerozdělovaných financí a od určitého bodu dokonce 10 procent.

Tento bod měl být podle britského webu stanoven na hodnotu 1,1 miliardy dolarů, přičemž týmům bylo v roce 2023 vypláceno více.

Na závěr dodejme, že v roce 2023 dosáhly výnosy F1 hodnoty 3,3 miliardy dolarů (asi 75 miliard korun).

Doporučujeme

Články odjinud