I loni sbírali piloti F1 tituly

Pro Engeho to byl vůbec první.
V loňské sezoně možná došlo pro mnohé k poněkud kuriozní situaci: náš jediný pilot F1 Tomáš Enge si v ní totiž teprve ve svých 32 letech dojel pro první oficiální národní automobilový titul. Díky tomu, že se stal v českém šampionátu jedním z vítězů divize 4. Nebyl ale zdaleka sám z pilotů F1, nebo jezdců, kteří loni monoposty F1 testovali, kdo na titul v okruhových závodech dosáhl.

Britským šampionem F3 (a vůbec nejmladším v historii) se například stal španělský testman monopostu Red Bull Jaime Alguersuari (18), když na ostrovech pět z 22 závodů vyhrál a dvanáctkrát stál na pódiu. Vítězem šampionátu vozů FIA GT v prestižnější divizi 1 je pro změnu s vozem Maserati MC12 40letý Němec Michael Bartels, žijící v Monte Carlu, jenž se v sezoně 1991 marně čtyřikrát pokoušel s vozem Lotus 102B-Judd o start v některém podniku F1.

Dnes 44letý Brit Johnny Herbert (v F1 jezdil s vozy sedmi značek) se zase stal mistrem v Speedcar Series (jakási asijská obdoba závodů NASCAR) a Švýcarsko vyhrálo poslední šampionát A1GP zásluhou Neel Janiho (25), jenž testoval vozy Sauber, Red Bull a Toro Rosso. Nizozemec Bas Leinders (33), jenž byl v roce 2004 třetím pilotem Minardi F1, si připsal prvenství v divizi G2 šampionátu FIA GT a Dán Jan Magnussen, jezdící kdysi F1 ve dvou týmech, byl loni pro změnu nejen dánským mistrem cestovních vozů, ale i vítězem seriálu ALMS v kategorii GT1. Ital Andrea Montermini (44), jenž kdysi v F1 odjel 40 závodů, loni vyhrál s Ferrari 430 GT2 titul a pět ze 16 závodů seriálu International GT Open GTA, zatímco jeho 40letý krajanu Gianni Morbidellimu (67 GP s vozy pěti značek), patří zase titul v šampionátu Superstars, který si vyjel za volantem Audi RS4.

Někdejší účastník 14 závodů F1 Giorgio Pantano (29) se stal poněkud nečekaným vítězem seriálu GP2, když v něm v 19 závodech získal čtyři výhry, čtyři pole position, sedm pódií a čtyři nejrychlejší kola. Jenže pro pokračování jeho GP kariéry mu ani tohle stačit nebude. Nizozemský testman a třetí pilot monopostů F1 Super Aguri - Giedo van der Garde (23) – loni vyhrál World Series, jezdící se s monoposty, osazenými třiapůllitrovými motory Renault (pět výher a osm pódií z 15 závodů) a jeho podstatně starší krajan Jos Verstappen (36), jenž za sebou má v F1 107 závodů, loni zase triumfoval s Porsche RS Spyder v seriálu LMS (Le Mans Series) v kategorii LMP2.

Někteří z bývalých pilotů F1 sice loni nevyhráli v žádném ze seriálů, ale dokázali pro změnu triumfovat ve známých a prestižních závodech, které do žádného šampionátu nepatří. To je třeba případ 24hodinovek. A v nich ex-piloti F1 sbírali úspěchy také. V Le Mans se kupříkladu na výhře Audi R10 TDi podílel 39letý Skot Alain McNish, zatímco 43letý Australan David Brabham za volantem Astonu Martin DBR9 vyhrál ve Francii třídu GT1, již zmiňovaný Jos Verstappen kategorii LMP2 a 42letý Fin Mika Salo ve Ferrari 430 GT zase třídu GT2. A výhru ve 24hodinovce na Nürburgringu zase získal dnes už 58letý Hans Joachim Stuck, který na Severní smyčce dovedl k vítězství ve třídě SP3T vůz VW Scirocco...