Hrozivá havárie a červená vlajka. Zkrácený druhý závod v Rijádu vyhrál Bird

Spíše poklidný sobotní noční závod formule E ukončila v hlavním městě Saúdské Arábie červená vlajka po divoké havárii Brita Alexe Lynna. Jeho krajan Sam Bird po předčasném ukončení EPrix získal své první vítězství po přestupu do Jaguaru.
Foto: ABB Formula E
Hrozivá havárie a červená vlajka. Zkrácený druhý závod v Rijádu vyhrál Bird | Foto: ABB Formula E

Průběh sobotního druhého závodu ovlivnilo už dění ve třetím volném tréninku. Edoardo Mortara krátce po jeho skončení trénoval start, na konci startovní rovinky však nebyl schopen zpomalit svůj monopost Venturi s pohonnou jednotkou Mercedes a následoval tvrdý náraz do bariér.

Švýcarský bývalý pilot DTM byl preventivně vyšetřen v nemocnici a všem monopostům s pohonným ústrojím od Mercedesu byla zakázána účast v kvalifikaci. Kromě Mortarova kolegy Normana Nata tak nemohly bojovat o co nejlepší postavení na roštu ani tovární vozy pátečního vítěze Nycka de Vriese a Stoffela Vandoorna.

Pole position pro EPrix na 45 minut a 1 kolo získal Robin Frijns s vozem Virgin, kterého v první řadě doplnil Sergio Sette Camara z týmu Dragon.

Brazilec se však po startu závodu začal propadat, vpřed se naopak prodral Sam Bird v Jaguaru. Frijns s Birdem brzy utvořili bojující dvojici na čele, za nimi o poslední místo na stupních vítězů zápolily vozy DS Techeetah Vergneho a da Costy s monoposty NIO, které se po loňské sezoně bez jediného bodu v kvalifikaci probojovaly až do super pole.

Vysoko se rovněž držel Camarův týmový kolega Nico Müller s druhým Dragonem a z jedenáctého místa na roštu až mezi nejlepších pět vystoupal šampion japonských seriálů Super Formula a Super GT Nick Cassidy s druhým Virginem.

Suverénní de Vries získal na úvod sezony formule E vítězství pro Mercedes

Suverénní de Vries získal na úvod sezony formule E vítězství pro Mercedes

Frijns a Bird sváděli souboj o první místo, které si mezi sebou měnili v závisloti na průjezdy aktivační zónou útočného módu, který piloty pokaždé vyvedl z optimální stopy.

Plynulé tempo závodu přerušila kolize Pascala Wehrleina v Porsche s vozem BMW Jaka Dennise. Wehrlein Dennise natlačil na bariéru na výjezdu ze zatáčky a britský pilot bavorské automobilky byl nucen odstoupit. Wehrlein byl potrestán průjezdem boxy.

Po této nehodě se málem schylovalo k další, navíc mezi týmovými kolegy. Jean-Eric Vergne jedoucí těsně na třetím místě si tvrdě držel svoji stopu a nenechal příliš prostoru vnitřkem zatáčky útočícímu da Costovi ve druhém voze DS Techeetah. Oba vozy se o sebe otřely, ke karambolu naštěstí nedošlo.

O chvíli později už ale bylo hůře. Na trati došlo k několika incidentům zároveň. Nejprve svůj Nissan opřený o bariéru opustil Sébastien Buemi, poté Maximilian Günther v neovladatelném BMW se zablokovanými koly smetl z trati Toma Blomqvista ve voze NIO. Do místa, kde skončili Blomqvist a Günther, po chvíli po střeše přiletěla Mahindra Alexe Lynna.

Britský závodník ve službách indické tovární stáje musel být ze svého vozu vyproštěn a převezen do nemocnice k preventivnímu vyšetření. Bezprostředně po nehodě byl Brit při vědomí a komunikoval s okolím.

Závod byl zastaven červenou vlajkou a už nebyl restartován. V momentě jeho zastavení byl na první pozici Sam Bird, který je díky triumfu v Rijádu jediným jezdcem, jenž vyhrál alespoň jeden závod v každé dosud odjeté sezoně formule E.

Frijns skončil druhý před Vergnem a da Costou z mistrovské stáje DS Techeetah. Pátý Nick Cassidy si připsal první body v elektrickém šampionátu v kariéře.

Sedmá sezona mistrovství světa formule E by měla pokračovat 10. dubna v Římě.

Výsledky

P Jezdec Tým Čas / ztráta Kol
Sam Bird Jaguar 39:50.836 29
Robin Frijns Virgin 2.194 29
Jean-Éric Vergne DS Techeetah 4.846 29
A.F.da Costa DS Techeetah 6.900 29
Nick Cassidy Virgin 9.079 29
Sérgio Sette Câmara Dragon 12.817 29
Nico Müller Dragon 13.924 29
Oliver Turvey NIO 15.523 29
Oliver Rowland Nissan 16.389 29
10  René Rast Audi 18.254 29
11  Alexander Sims Mahindra 19.885 29
12  Lucas di Grassi Audi 20.612 29
13  Tom Blomqvist NIO 21.508 29
14  Nyck de Vries Mercedes 22.482 29
15  Norman Nato Venturi 24.192 29
16  Pascal Wehrlein Porsche 25.395 29
17  André Lotterer Porsche 27.257 29
18  Stoffel Vandoorne Mercedes 29.112 29
Max Guenther BMW   26
Mitch Evans Jaguar   26
Alex Lynn Mahindra   26
Sébastien Buemi Nissan   26
Jake Dennis BMW   16
Edoardo Mortara Venturi   0
Váš názor Další článek: Correa se chystá na návrat. Po prvním testu F3 přiznal, že stále cítí bolest