Hrozba konkurenčního šampionátu stále existuje

Preferovaným řešením FOTA je ale setrvání ve formuli 1.
Napjatá atmosféra mezi FOTA a FIA nutí týmy k zachování záložního řešení v podobě nové závodní série. K poslední neshodě došlo ve středu na Nürburgringu, když FIA týmům FOTA oznámila, že nejsou zapsané do příštího ročníku formule 1.

"Je to velmi prosté," řekl o posledním vývoji šéf BMW Sauberu Mario Theissen. "Jsou tu určité iritující snahy, které nás překvapily. Dohodu stále nemáme, i když bych řekl, že v tomto ohledu jdeme vpřed, pomalu, ale jistě."

"Nemůžeme jen sedět a čekat, jestli nám bude předložena dohoda či nikoliv. Takže si musíme nechat všechny možnosti otevřené, a to znamená zabývat se i ostatními cestami."

"Neustále jednáme a k závěru bychom mohli dospět během několika dní, jak říká FIA, ale také to může trvat týdny. Nebo nakonec můžeme zjistit, že k dohodě nedojde, takže musíme být připraveni na všechny možnosti."

Podle posledních informací se týmy FOTA snaží prioritně vyjednávat s držitelem obchodních práv - společností CVC. Cílem je podepsat novou Concordskou dohodu, aniž by při tom docházelo k dalším větším rozporům s Maxem Mosleym. Ten už týmům prý vadí natolik, že chtějí mít jistotu, že z vedení FIA skutečně odejde a nebude znovu kandidovat na funkci prezidenta.

Na otázku, zda by Mosley mohl svojí případnou obhajobou mandátu prezidenta celou dohodu narušit, prezident týmu Toyota John Howett uvedl: "Aniž bych na to odpověděl přímo, tak bych řekl, že držitel obchodních práv ví, co je třeba, aby získal naše podpisy pod Concordskou dohodu. A k dohodě s ním jsme velmi blízko. Počkejme si a uvidíme."

K odchodu vyzval Mosleyho dokonce i šéf Grand Prix Austrálie a spojenec Bernieho Ecclestona Ron Walker.

"Týmy jsou blízko k podpisu nové Concordské dohody s držitelem obchodních práv," potvrdil šéf týmu Red Bull Racing Christian Horner. "Dochází k určitým rozruchům s FIA a doufám, že nakonec zvítězí zdravý rozum a že se nám brzy podaří najít řešení."

Horner ovšem zároveň potvrdil, že možnost založení konkurenčního šampionátu zůstává otevřená pro případ, že by se nepodařilo podepsat novou Concordskou dohodu.

"Formule 1 potřebuje najít řešení. Nikdo by nic nezískal, pokud by z toho vzešla formule 1 a konkurenční šampionát. Tedy pokud by skutečně nebylo možné najít řešení. Ale v paddocku není tabu nic, takže nemyslím, že se to dá úplně vyloučit. Cílem je najít řešení, které bude každému vyhovovat," řekl.

Poslední zmatky vyvolaly značně negativní rekce veřejnosti, protože na konči června v Paříži obě strany oznámily, že se dohodly. Na fanoušky v tomto ohledu nezapomněl John Howett.

"V tuto chvíli se musíme omluvit veřejnosti, ale měla by nám věřit. Víme přesně, co děláme, na stole stále máme alternativu a s důležitými partnery dosahujeme pokroku," uvedl.
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
18:14 | Giovinazzi zřejmě letos pojede v Le Mans s Ferrari.
21. března | Testy F2: Hoši z týmu Charouz: Delétraz druhý, Fuoco pátý. odkaz
19. března | McLaren věří, že všechny své problémy z testů vyřešil.
16. března | V sobotu v Baku před místní grand prix vystoupí Christina Aguilera

GP Austrálie 2018

Pátek 23. března 2018
1. trénink Hamilton (1:24.026)
2. trénink Hamilton (1:23.931)
Sobota 24. března 2018
3. trénink 04.00–05.00
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 25. března 2018
Závod 07.10