Hrozba konkurenčního šampionátu stále existuje

Preferovaným řešením FOTA je ale setrvání ve formuli 1.
Hrozba konkurenčního šampionátu stále existuje
Napjatá atmosféra mezi FOTA a FIA nutí týmy k zachování záložního řešení v podobě nové závodní série. K poslední neshodě došlo ve středu na Nürburgringu, když FIA týmům FOTA oznámila, že nejsou zapsané do příštího ročníku formule 1.

"Je to velmi prosté," řekl o posledním vývoji šéf BMW Sauberu Mario Theissen. "Jsou tu určité iritující snahy, které nás překvapily. Dohodu stále nemáme, i když bych řekl, že v tomto ohledu jdeme vpřed, pomalu, ale jistě."

"Nemůžeme jen sedět a čekat, jestli nám bude předložena dohoda či nikoliv. Takže si musíme nechat všechny možnosti otevřené, a to znamená zabývat se i ostatními cestami."

"Neustále jednáme a k závěru bychom mohli dospět během několika dní, jak říká FIA, ale také to může trvat týdny. Nebo nakonec můžeme zjistit, že k dohodě nedojde, takže musíme být připraveni na všechny možnosti."

Podle posledních informací se týmy FOTA snaží prioritně vyjednávat s držitelem obchodních práv - společností CVC. Cílem je podepsat novou Concordskou dohodu, aniž by při tom docházelo k dalším větším rozporům s Maxem Mosleym. Ten už týmům prý vadí natolik, že chtějí mít jistotu, že z vedení FIA skutečně odejde a nebude znovu kandidovat na funkci prezidenta.

Na otázku, zda by Mosley mohl svojí případnou obhajobou mandátu prezidenta celou dohodu narušit, prezident týmu Toyota John Howett uvedl: "Aniž bych na to odpověděl přímo, tak bych řekl, že držitel obchodních práv ví, co je třeba, aby získal naše podpisy pod Concordskou dohodu. A k dohodě s ním jsme velmi blízko. Počkejme si a uvidíme."

K odchodu vyzval Mosleyho dokonce i šéf Grand Prix Austrálie a spojenec Bernieho Ecclestona Ron Walker.

"Týmy jsou blízko k podpisu nové Concordské dohody s držitelem obchodních práv," potvrdil šéf týmu Red Bull Racing Christian Horner. "Dochází k určitým rozruchům s FIA a doufám, že nakonec zvítězí zdravý rozum a že se nám brzy podaří najít řešení."

Horner ovšem zároveň potvrdil, že možnost založení konkurenčního šampionátu zůstává otevřená pro případ, že by se nepodařilo podepsat novou Concordskou dohodu.

"Formule 1 potřebuje najít řešení. Nikdo by nic nezískal, pokud by z toho vzešla formule 1 a konkurenční šampionát. Tedy pokud by skutečně nebylo možné najít řešení. Ale v paddocku není tabu nic, takže nemyslím, že se to dá úplně vyloučit. Cílem je najít řešení, které bude každému vyhovovat," řekl.

Poslední zmatky vyvolaly značně negativní rekce veřejnosti, protože na konči června v Paříži obě strany oznámily, že se dohodly. Na fanoušky v tomto ohledu nezapomněl John Howett.

"V tuto chvíli se musíme omluvit veřejnosti, ale měla by nám věřit. Víme přesně, co děláme, na stole stále máme alternativu a s důležitými partnery dosahujeme pokroku," uvedl.
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
20. srpna | Pierre Gasly vyhrál první závod v japonské super formuli.
19. srpna | Nico Hülkenberg dnes slaví třicetiny.
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.

GP Belgie 2017

Pátek 25. srpna 2017
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. srpna 2017
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. srpna 2017
Závod 14.00

Nejčtenější články

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lze zvládnout, říká Boullier

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lz…

Eric Boullier promluvil o jezdcích, se kterými během svého působení v F1 spolupracoval.

17.  8.  2017 | | 94 N/A
Räikkönen: Rychlost stále mám

Räikkönen: Rychlost stále mám

Kimi Räikkönen si myslí, že má stále rychlost na to závodit na čele startovního pole formule 1.

16.  8.  2017 | | 49 N/A
Alonso nevylučuje odchod z F1, rozhodnutí o budoucnosti odkládá

Alonso nevylučuje odchod z F1, rozho…

Fernando Alonso se chce rozhodnout o své budoucnosti do prosince. Odchod z formule 1 nevyloučil.

18.  8.  2017 | | 155 N/A
Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl na startu odsunut o 2,6 km

Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl…

Pohonné jednotky Honda mají nižší výkon v porovnání s konkurencí ale také nižší spolehlivost, což přináší nejen odstoupení ze závodů, problémy v trénincích ale především penalizace.

18.  8.  2017 | | 43 N/A
McLaren představil plány na domácí GP Wokingu

McLaren představil plány na domácí G…

McLaren dnes představil plán na uspořádání velké ceny formule 1 v ulicích Wokingu, kde stáj sídlí.

15.  8.  2017 | | 26 N/A