Hrdinové z Le Mans konečně doma! Sezona WEC pokračuje v Monze | Foto: FIA WEC

Foto: FIA WEC

Hrdinové z Le Mans konečně doma! Sezona WEC pokračuje v Monze

Ferrari oslavilo velké vítězství v Le Mans a nyní se italská tovární stáj musí soustředit na pokračování sezony vytrvalostního mistrovství světa WEC. Pátý závod sezony hostí italská Monza a domácí stáj by se chtěla fanouškům v nedělní šestihodinové bitvě předvést v co nejlepším světle. Konec konců, po velkém přídělu bodů z okruhu La Sarthe leží pro Ferrari na stole i titul světových šampionů…

James Calado, Antonio Giovinazzi a Alessandro Pier Guidi se díky triumfu v Le Mans s novým hypervozem Ferrari 499P stali hrdiny celé Itálie a příděl padesáti bodů do tabulky je navíc udržel v boji o titul mistrů světa. Piloti Ferrari mají na kontě 82 bodů a přesně 25 bodů ztrácejí na lídry šampionátu Buemiho, Hartleyho a Hirakawu z Toyoty #8. Pokud počítáme i bonusový bod za zisk pole position, tak se v zbývajících třech závodech bude bojovat ještě o 91 bodů.

„V Monze očekáváme velké množství fanoušků a bude moc hezké se s nimi potkat doma po našem vítězství v Le Mans,“ rozpovídal se před šestihodinovkou v „chrámu rychlosti“ Alessandro Pier Guidi pro motorsport.com.

„Monza je velmi rychlá trať a nejvíce ze všech v šampionátu připomíná okruh La Sarthe. Věřím, že tady budeme konkurenceschopní.“

Ferrari rychlost v Monze skutečně má, nicméně italské vozy postihla změna nastavení Balance of Performance v návaznosti na červnový triumf v nejslavnější čtyřiadvacetihodinovce světa. Hypervozy 499P jsou v Itálii o 5 kg těžší, mají o 12 kW nižší výkon a na jeden stint o 8 MJ méně energie než v Le Mans. O 5 kW méně pak mají tovární vozy Toyota GR010 Hybrid, vyšší výkon naopak dostaly Peugeoty 9X8. Francouzské speciály sice dostaly 4 kg navíc, výkonnostně si ale polepšily o 4 kW a na stint mají o 6 MJ využitelné energie více. Tyto změny se podepsaly už na výsledcích kvalifikace.

V napínavé bitvě o pole position zajistil první místo na roštu pro Toyotu #7 Kamuj Kobajaši díky času 1:35.358. Japonec o pouhých sedmnáct tisícin sekundy porazil Antonia Fuoca s Ferrari #50. Jen lehce přes jednu desetinu sekundy pak ztratil třetí Brendon Hartley s Toyotou #8 a ve velmi slibném světle se ukázal právě také Peugeot. Jean-Éric Vergne zajistil čtvrté místo ve druhé řadě na startu pro hypervůz 9X8 #93 se ztrátou pouhých tří desetin na nejrychlejšího Kobajašiho.

„Už se s ním začíná jezdit jako s pravým závodním autem,“ řekl po kvalifikaci na adresu speciálu 9X8 Vergnův týmový kolega a pilot sesterského Peugeotu #94 Gustavo Menezes.

„Nebude to znít úplně hezky, ale měli jsme velké množství problémů, které měly negativní vliv na celkové vyvážení vozu. Teď už je ale naše auto po delší dobu celkem dobře ovladatelné a v Le Mans jsme dokonce na několik hodin převzali vedení, což bylo vážně pozitivní. Za sucha už jsme pak takové tempo neměli, nicméně konkurenci se přibližujeme,“ dodal Američan.

U Peugeotu tak před Monzou sní o prvním pódiovém umístění, u Toyoty naopak začínají myslet hlavně na vývoj šampionátu.

„V celkovém pořadí to pro nás vypadá dobře, protože vedeme o 25 bodů, už se ale musíme ohlížet přes rameno. Nesledujeme navíc jen kluky v rudém. Piloti Ferrari #51 jsou nám samozřejmě nejblíže a budou do toho dávat úplně všechno, nicméně nemůžeme už zapomínat ani na Cadillac a Porsche, a když bude horší počasí, tak budeme dávat pozor i na Peugeot,“ uvedl před nedělní šestihodinovkou Brendon Hartley z Toyoty #8.

Počasí však šestihodinový podnik na Monze spíše neovlivní, v neděli mají panovat horké teploty a pneumatiky budou trpět vyšším opotřebením. I díky tropickému počasí však stáje nemají strach z obnoveného zákazu ohřívačů pneumatik. Ty byly výjimečně použity pouze v Le Mans po kontroverzním podniku WEC ve Spa, kde na studených gumách po výjezdu z boxů havaroval v kvalifikaci Hartley a během závodu Fuoco s Ferrari. Klidný debut s nově dodaným Porsche 963 LMDh tak možná absolvuje německý tým Proton Competition. Stáj Christiana Rieda obdržela své šasi teprve minulý týden a do závodního víkendu WEC v Monze naskočila po jediném shakedownu. Pro posádku Gianmaria Bruni, Neel Jani, Harry Tincknell se tak jedná především o testovací závod bez ambicí na konkrétní výsledek.

I když se po Monze WEC představí ještě ve Fudži a v Bahrajnu, už v Itálii mohou být v neděli korunováni první šampioni. Piloti tovární stáje Corvette Racing v LMGTE – AM Nicky Catsburg, Ben Keating a Nicolás Varrone mají po třech vítězstvích a jednom druhém místě 133 bodů a vedou o 75 bodů před jezdci Astonu Martin stáje TF Sport Ahmadem Al Harthym, Michaelem Dinanem a Charliem Eastwoodem. Pokud si trojice „korvety“ udrží po Monze náskok aspoň 65 bodů na druhou posádku v pořadí, bude rozhodnuto.

Šestihodinový závod FIA WEC v Monze odstartuje v neděli ve 12:30, živě a s českým komentářem Jiřího Šlégla a Zdeňka Míky ho budete moci sledovat od 12:00 na webu eurosport.com a v oficiální mobilní aplikaci Eurosportu.

Doporučujeme

Články odjinud