Horner vysvětlil, proč je partnerství s Fordem pro Red Bull výhodné

Šéf Red Bullu Christian Horner vidí benefity partnerství s Fordem především v synergiích v rámci vývoje elektrických prvků pohonné jednotky, ale také v oblasti marketingu.
Foto: Getty Images / Mike Coppola
Horner vysvětlil, proč je partnerství s Fordem pro Red Bull výhodné | Foto: Getty Images / Mike Coppola

Tým Red Bull a automobilka Ford v pátek oznámily společnou spolupráci, která začne fungovat od roku 2026.

Tento termín samozřejmě nebyl vybrán náhodně – na konci sezony 2025 vyprší dohoda mezi Red Bullem a Hondou a především od následujícího roku začnou platit nová technická pravidla, která se týkají pohonných jednotek.

„S Hondou máme neuvěřitelnou spolupráci, a když původně oznámila svůj odchod z formule 1 v roce 2020, bylo to velmi smutné. Zároveň nás to ale přimělo k vytvoření Red Bull Powertrains, abychom převzali kontrolu nad naší vlastní budoucností,“ citoval týmového principála Red Bullu Christiana Hornera oficiální web F1.

Horner tím připomněl, že Red Bull kvůli plánovanému odchodu Hondy vybudoval vlastní oddělení pro výrobu pohonných jednotek. Honda však nakonec otočila, takže se divize Red Bull Powertrains může výhradně soustředit na vývoj motorů, které se začnou používat od sezony 2026.

„Smlouvu s Hondou máme do konce roku 2025. Je to neuvěřitelná společnost a budeme s ní pokračovat až do posledního závodu sezony 2025,“ uvedl Horner.

„S automobilkou, jako je Ford, je naše směrování pro sezonu 2026 odlišné. Přejeme společnosti Honda po roce 2026 hodně štěstí, protože se zdá, že se její plány konkretizují. Do té doby však budeme velmi úzce spolupracovat a snažit se navázat na úspěchy, kterých jsme dosud dosáhli,“ zrekapituloval šéf Red Bullu, který zároveň vyzdvihl přednosti partneství s americkým Fordem.

„Jedná se o čistě obchodní a technickou dohodu, takže nedochází k žádné výměně akcií nebo účasti v podniku,“ prozradil Horner, který tím možná naznačil, proč před časem nedopadla podobná spolupráce s automobilkou Porsche.

„Je to velmi přímočará dohoda, v rámci které budeme mít možnost sdílet a mít přístup k výzkumu a vývoji, zejména na straně elektrického pohonu, samočinných technologií a softwaru. A pak je tu obchodní stránka. V USA je Ford velmi rozšířený, což nám pomůže ještě více proniknout na tento trh,“ dodal Horner.

Další článek: Williams představil zbarvení svého vozu pro sezonu 2023

Témata článku: ,

Aktuality

9:23 | Andreas Haupt (AMuS) píše, že po penalizacích Ocona a Alonsa z prvních dvou závodů byl startovní box v Melbourne rozšířen o 20 centimetrů. 
28. března | Podle předpovědi by mohlo v pátek v Melbourne pršet. Další dny by měly být bez deště... 
27. března | ¡ʞǝǝʍ ǝɔɐɹ s,ʇI 
27. března | Stefano Domenicali v Portugalsku (kde byl na závodě MotoGP) uvedl pro místní Sport TV, že chce radikálně změnit formáty víkendů: "Jsem pro zrušení tréninků, které jsou pro inženýry velkým přínosem, ale veřejnosti se nelíbí." 

GP Austrálie 2023

Pátek 31. března 2023
1. trénink 03.30–04.30
2. trénink 07.00–08.00
Sobota 1. dubna 2023
3. trénink 03.30–04.30
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 2. dubna 2023
Závod 07.00