Horner: Týmy si na nový kvalifikační formát zvyknou velice rychle

Šéf Red Bullu nevidí ve vyřazovacím systému příliš velkou změnu.
Horner: Týmy si na nový kvalifikační formát zvyknou velice rychle

Týmy formule 1 se s novým formátem kvalifikace sžijí velice rychle, míní šéf Red Bullu Christian Horner.

Jednání Strategické skupiny a Komise F1 přinesly nečekanou změnu formátu kvalifikace. Ta bude mít stále tři části, závodníci však budou vypadávat už v jejich průběhu.

Bernie Ecclestone v sobotu prozradil, že nový formát bude zaveden nejdříve při Velké ceně Španělska, neboť je třeba vyvinout potřebný software.

Horner přitom tvrdí, že ačkoliv nový systém vnese do kvalifikace větší nepředvídatelnost, týmy si na něj brzy zvyknou a anomálií v pořadí tak příliš mnoho neuvidíme.

„Není to žádný velký rozdíl proti stávajícímu systému,“ řekl. „Jen dává větší důraz na to, abyste dali dohromady pořádné kolo už v prvních jízdách.

Během těch tří částí kvalifikace se zřejmě pojede s podobným počtem pneumatik, takže to zkrátka budete muset správně načasovat.

Samozřejmě, pokud přijde červená nebo žlutá vlajka, zapříčiní to určité míchání v poli. Takže, ačkoliv to sice přinese lehký element nepředvídatelnosti, týmy se brzy naučí, jak se v tom zorientovat.“

Nový formát kvalifikace bude zaveden až později

Nový formát kvalifikace bude zaveden až později

Horner potvrdil, že s nápadem na úpravu kvalifikačního formátu přišel Bernie Ecclestone podpořený řadou promotérů ze strany okruhů, přičemž týmy se změnou neměly velký problém.

Týmy však obecně zastávaly názor, že dosavadní kvalifikační formát změnu nepotřeboval a pozornost činovníků F1 se tak měla soustředit spíše na páteční tréninky, pokud jejich cílem byla vyšší atraktivita závodních víkendů.

Na otázku, proč se jednalo o kvalifikaci a ne o pátku, Horner odpověděl: „Promotér (Ecclestone), vzhledem ke svým smlouvám s různými okruhy, jistě má elementy, kvůli kterým musí jít o třídenní akci. Je to, jak to je.

Pocit byl takový, že větší šanci vytvořit něco nepředvídatelného mohl vyjít z kvalifikace, aniž bychom museli uměle otáčet rošt nebo něco takového. Uvidíme, pojďme to zkusit. Neměli bychom se bát změn.“

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Ženy by do závodů nikdo neměl tlačit, říká Visserová

20:03 | Bottas už má smlouvu, Hamilton zatím ne. Brit uvedl, že není vhodná doba jednat o nové smlouvě, když spousta lidí přišla o práci.
19:57 | Max Verstappen není nadšený formátem víkendu v Imole. Dva dny místo tří mu nevadí, ale místo jednoho tréninku o 90 minutách by udělal dva po 60.
18:42 | Kvjatův defekt v Silverstonu způsobil mechanický problém, který vedl k přehřátí na vnitřní straně ráfku. Pneumatika v tomto místě pak netěsnila a došlo k selhání. V pneumatice problém nebyl.
15:35 | Karanténa Sergia Péreze skončila. Pro vstup do paddocku ale potřebuje negativní test na COVID-19. Rozhodnutí, kdo tento víkend pojede, padne večer nebo zítra ráno.

GP 70. výročí F1

Pátek 7. srpna 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 8. srpna 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. srpna 2020
Závod 15.10