Horner o Mercedesu: Neúčast v testu mladých talentů by byla malým trestem

Šéf týmu Red Bull Racing Christian Horner nechce říkat, jaký trest by si Mercedes zasloužil za test s Pirelli, ví ale, co by považoval za příliš mírné.
Horner o Mercedesu: Neúčast v testu mladých talentů by byla malým trestem

Mezinárodní tribunál FIA si ponechal čas do pátku, než vynese rozsudek nad Mercedesem a Pirelli za jejich společný test v Barceloně. Očekává se, že tribunál shledá porušení pravidel a udělí trest.

Advokát Mercedesu navrhnul v závěru čtvrtečního slyšení, že jestli chce FIA tým potrestat, ať mu dá napomenutí, nebo při nejhorším zakáže účast v testu mladých talentů.

"Nevím, jak moc velká sankce... Oni už odjeli svůj test se seniorskými jezdci, takže když jim zakážete test mladých jezdců, asi to není moc velký trest," komentoval Horner, který se disciplinárního řízení osobně zúčastnil.

Na otázku, jaký trest by tedy považoval za adekvátní, pak odpověděl: "To je na tribunálu, ale problém je ten, že pokud bude jen finanční, stane se z toho jen náklad na testování. Nejdůležitějším výsledkem toho bude vyjasnění, buď smíte nebo nesmíte testovat."

"Ferrari odjelo pár testů, to z toho také vyplynulo, i když s vozem 2011, což je v rámci pravidel, ale myslím, že pro budoucnost je nejdůležitější transparentnost a jasno, protože způsob, jakým byl ten test proveden, nebyl správný."

Tribunál může vybírat ze široké škály trestů, jedním z nich může být zákaz startu v GP Velké Británie. "Ano, to riziko tu je," připustil šéf týmu Mercedes Ross Brawn. "Pokud tribunál dospěje k závěru, že Mercedes porušil Sportovní pravidla, nebo hůř, že poškodil zájmy tohoto sportu, může nám udělit jakýkoliv trest."

"Mohli by tedy klidně Mercedesu zakázat GP Velké Británie. To by znamenalo, že Lewis Hamilton nesmí jet v Silverstonu. Je to možnost, podle mě málo pravděpodobná, ale je to možnost."

"Mohli by se rozhodnout udělit Mercedesu obrovskou pokutu a myslím, že to je pravděpodobné, pokud bude Mercedes uznán vinným, nebo by nám mohli odebrat body v šampionátu konstruktérů. To je podle mě také možné. Ale uvidíme, možné je všechno. Bude Lewisi Hamiltonovi zakázáno závodit v Silverstonu? To si nemyslím, ale zůstává to možností."

Další článek: Rozhodnutí o setrvání u Red Bullu je na mně, říká Webber

18:19 | Nico Rosberg řekl na Sky Germany, že Toto Wolff šel za Christianem Hornerem, aby se omluvil, ale Horner omluvu nepřijal.
18:18 | Lewis Hamilton po závodě navštívil týmového lékaře. Cítil únavu a mírné závratě.
17:54 | Kromě Bottase dostal penalizaci pět míst pro Spa také Lance Stroll.
17:46 | Vettel, Sainz, Bottas a Stroll musí ke sportovním komisařům kvůli porušení předzávodního protokolu. Nejspíše nedorazilo na hymnu.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace Hamilton (1:15.419)
Neděle 1. srpna 2021
Závod Ocon