Horner o věrnosti k Red Bullu, novém voze a vztazích uvnitř týmu

Christian Horner v rozhovoru pro oficiální stránky šoutěže popisuje loajalitu ke svému zaměstnavateli, průběh vývoje letošního monopostu a vztah mezi Markem Webberem a Helmutem Markem.
Horner  o věrnosti k Red Bullu, novém voze a vztazích uvnitř týmu

Christiane, očividně se v té modré cítíte dobře - nebo snad za tím bylo něco jiného, co vás přimělo k tomu znovu se zavázat Red Bullu?

Christian Horner: "Prodloužení pro mě bylo celkem přirozené - něco, co bylo logické. Do formule 1 jsem vstoupil s Red Bullem - Dietrich Mateschitz mi dal příležitost, a to v docela nízkém věku - takže prodloužení našeho vztahu bylo čistě jen formalitou."

Jaká byla vaše nedávná návštěva u Ferrari? V tisku se objevily spekulace o tom, že jste si tam šel povídat o něčem více než jen o závodění ve formuli 1 jako takovém...

CH: "Ha, taková jsou média formule 1. Ale věřte mi, byla to schůzka ohledně budoucnosti formule 1 - a byla velmi produktivní."

Takže vám nikdy neproletělo hlavou, že za plotem může být tráva zelenější?

CH: "Nikdy. Vůbec. To, čeho jsme v Red Bullu Racing dosáhli, je extrémně speciální a já jsem byl týmu vždy stoprocentně věrný. Schůzka s Ferrari nemá absolutně nic společného se mnou osobně - celé to bylo o budoucnosti formule 1."

Navzdory skutečnosti, že tým bojoval v roce 2012 až do posledního závodu, je nový vůz připravený. Bude RB9 opět tím vozem, který bude udávat tempo?

CH: "Na vůz pro rok 2013 jsme se mohli začít soustředit tak pozdě z toho důvodu, že pravidla jsou celkem stabilní. Takže je očividné, že všechno to, co jsme se naučili v roce 2012, má význam (pro letošní sezonu). Tento vůz je evolucí RB8 - což byl zcela jasně úspěšný vůz."

Co je na něm oproti RB8 odlišného? Bude to od Adriana Neweyho další úder jeho geniality? Jakou zpětnou vazbu máte po Webberových dvou dnech testování a dnešní (čtvrteční) Vettelově jízdě?

CH: "Ďábel vždycky vězí v detailech. Pocit z vozu je celkem stejný, jako tomu bylo u jeho předchůdce - je jen více rafinovaný. Celkově to ale byl pro RB9 povzbuzující začátek."

Co se týče lidských záležitostí uvnitř týmu, vztah mezi Markem (Webberem) a konzultantem Red Bullu Helmutem Markem rozhodně není nejjednodušší...

CH: "Ha, pochybuju, že společně stráví Vánoce. Je tu ale jedna věc, kterou sdílí - oba to jsou závodníci. A oba podle toho možná také tak někdy jednají. Mark je u týmu, protože v něj věříme - a pokud by on nevěřil týmu, neprodloužil by s námi na tuto sezonu opět smlouvu. Helmut je závodník, jak všichni víme, a někdy dává své názory najevo tak, jak věci vidí - a jsou to samozřejmě jeho názory."

Někdy to vzbuzuje dojem, že si vy a Helmut záměrně hrajete na 'hodného a zlého poldu'. Je to něco, o čem diskutujete?

CH: "Ne. Helmut má velmi přímý pohled na věc a nikdy se nestydí dát své názory najevo. Takže o té věci s 'hodným a zlým poldou' se jen příliš moc hovoří. Oběma jezdcům se dostává stejné podpory a záleží to na tom, jak si vedou na dráze, stejně jako tomu bylo v několika minulých letech..."

Můžete nám říct, jaké jsou mezi vašimi dvěma jezdci rozdíly? Je s nimi zacházeno rovnocenně, ale zatímco jeden vyhrál tři tituly, nejlepším výsledkem toho druhého bylo třetí místo v šampionátu...

CH: "Oba to jsou fenomenálně dobří jezdci, takže nikdy nepodceňujte Markovy úspěchy. Sebastian je ale jedním z nejlepších jezdců formule 1 vůbec, takže jezdit po Sebastianově boku je extrémně obtížné. Podívejte se na to takto: společně toho dosáhli strašně moc. Pro tým dohromady vyhráli čtyřiatřicet závodů: pětadvacet Seb a devět Mark. Statistiky hovoří za sebe."

Diskuze (82) Další článek: John Surtees se dožívá devětasedmdesáti let