Honda odchodu z formule 1 nelituje, i když přišla o titul mistra světa

Automobilový průmysl je stále v nesnázích.
Brawn GP nezadržitelně míří za vítězstvím v šampionátu konstruktérů a Honda může jen sledovat, jak její bývalý tým dosahuje vrcholu slávy. Japonci se rozhodli odejít z formule 1 na konci minulého roku a stáj prodali Rossi Brawnovi. Svých kroků však nelitují.

Ross Brawn osadil vůz BGP 001, který byl dlouhodobě vyvíjen za peníze Hondy, motorem mercedes a díky dominanci v úvodu sezóny si zajistil pohodlný finiš a zisk titulů mistra světa. Šanci mají ještě u Red Bullu Racing, ale ta už je po GP Singapuru pouze matematická, nikoli reálná.

I když teď mohlo na prvních místech tabulek šampionátu svítit jméno Honda, japonská automobilka svého odchodu nelituje. "Společnost stále řídíme, jako bychom bruslili na tenkém ledě. Automobilový průmysl je stále ve velkých nesnázích," řekl prezident Hondy Takanobu Ito pro Kyodo News.

Podle Ita nemohla Honda svůj odchod oddálit ani o rok. "I bez ekonomické krize by se vozy musely dramaticky změnit v souladu s povědomím o životním prostředí. V budoucnosti předpokládáme obrovské investice do zdrojů," řekl.

Za to, jak si Ross Brawn s týmem poradil, je mu Honda vděčná, uvedl Ito. Není vyloučeno, že se automobilka do formule 1 někdy vrátí.

"Tvrdě jsme se poučili o náročnosti vedení týmu. Toho musíme využít, až to budeme dělat znovu, pokud se někdy vrátíme," dodal Ito.
Další článek: Alonso: Za dvacet eur prozradím, kde budu příští rok jezdit