Honda neví, kdy nasadit nový motor. Red Bull chce uspět v Singapuru, Honda v Japonsku

Podle technického ředitele Hondy Tojoharu Tanabeho je velmi obtížné rozhodnout, kdy japonská automobilka nasadí ve formuli 1 nový motor, jelikož toto nasazení bude pro Red Bull, který jeho motory odebírá, znamenat penalizaci odsunu na startovním roštu.
Honda neví, kdy nasadit nový motor. Red Bull chce uspět v Singapuru, Honda v Japonsku

Honda během letošní sezóny formule 1 nasadila už dvě vylepšení svého motoru. Třetí specifikaci své pohonné jednotky Honda nasadila ve Velké ceně Francie a má za sebou pět závodů.

Po letní přestávce následují na přelomu srpna a září závody v Belgii a Itálii, kde je výkon motoru vzhledem k dlouhým rovinkám důležitý. Poté se týmy přesunou na městskou trať v Singapuru, kde Red Bull pravidelně patří k nejsilnějším a bude mít znovu velkou šanci bojovat o vítězství. Nasazení nové verze motoru, která s sebou přinese penalizaci, se tak proto jeví jako logické buď v Belgii nebo Itálii.

Tanabe nicméně řekl, že rozhodnutí o nasazení nové verze pohonné jednotky zatím nebylo učiněno.

„S týmy neustále jednáme a rozhodneme se, kdy nasadíme nový motor nebo vylepšenou specifikaci. Do této chvíle zatím nebylo učiněno žádné rozhodnutí. Záleží na situaci, načasování a na výsledcích jednání s týmy. Je to velmi složité,“ řekl Tanabe.

Podle Marka nasadí Honda nový motor v Monze. V Německu měl tým problém s mapováním

Podle Marka nasadí Honda nový motor v Monze. V Německu měl tým problém s mapováním

Pro Red Bull je důležitý závod v Singapuru, kde se mu tradičně daří. Naopak Honda se bude chtít dobrým výsledkem prezentovat v domácím závodě na japonské Suzuce, který bude pátým po letní přestávce.

Honda věří, že její pohonné jednotky nyní mohou absolvovat šest plných závodních víkendů bez problémů či výrazné ztráty výkonnosti.

Pro úspěch v domácím závodě by se pro Hondu nabízela možnost nasadit vylepšení v závodě v Rusku, který je v kalendáři mezi Singapurem a Japonskem. Díky tomu by mohla mít Honda pro svůj domácí závod nový motor a bez dalších změn či penalizací by mohla dokončit s tímto motorem i zbytek letošní sezóny.

„Máme dva plány: dlouhodobý a krátkodobý. Po závodě přezkoumáváme situaci, stav pohonné jednotky, dva nebo tři závody jsou možná krátkodobý. Dlouhodobý je pak do konce sezóny,“ uzavírá Tanabe.

Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Váš názor Další článek: Verstappen kvůli rychlému postupu kariérou ve F1 dělal chyby na úrovni F2
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00