Honda na konci příštího roku odejde z formule 1

Japonský dodavatel pohonných jednotek dnes oznámil, že na konci příštího roku odejde z formule 1.

Honda dnes během tiskové konference v Tokiu odpálila řádnou bombu. Oznámila, že na konci příštího roku odchází z formule 1. 

Red Bull a AlphaTauri si tak budou muset pro rok 2022 najít nového motorového partnera. 

Honda uvedla, že tento krok je důsledkem transformace automobilového průmyslu, který postupně opouští spalovací motory. Japonci usilují o „uhlíkovou neutralitu do roku 2050“ prostřednictvím „budoucích pohonných jednotek a energetických technologií, včetně technologií vozů s palivovými články a bateriemi.“

Honda bouchla dveřmi. Co bude dál a jaké budou důsledky?

Honda bouchla dveřmi. Co bude dál a jaké budou důsledky?

Co říkají pravidla

Pravidla na tuto situaci pamatují a to paradoxně díky době, kdy Red Bullu hrozilo, že nesežene partnera.

Pokud se Red Bull nedohodne s některým ze zbývajících dodavatelů přímo (Mercedes, Renault, Ferrari), tak se aktivují postupy podle pravidel.

V takovém případě by Red Bullu a AlphaTauri musel pohonné jednotky dodávat výrobce s nejmenším počtem zákazníků. Pokud se nic dalšího nestane, pak Mercedes bude dodávat čtyřem týmům (sobě, Astonu Martin, McLarenu, Williamsu), Ferrari třem (sobě, Haasu, Alfě Romeo) a Renault jen jednomu (sobě). Red Bull by se tak musel vrátit k partnerství s Renaultem.

Jako lahodný gulášek. Honda chválí Toro Rosso a kritizuje McLaren

Jako lahodný gulášek. Honda chválí Toro Rosso a kritizuje McLaren

Red Bull to věděl delší dobu

Honda uvedla, že už v srpnu sdělila Red Bullu možnost, že by mohla formuli 1 opustit. Konečné rozhodnutí padlo na konci září.

„Jako tým chápeme, jak těžké bylo pro společnost Honda Motor Company dospět k rozhodnutí odejít z formule 1 na konci sezóny 2021,“ uvedl Christian Horner.

„V automobilovém průmyslu se přesouvá soustřední na jiné věci, což vedlo k rozhodnutí společnosti Honda přemístit své zdroje. Rozumíme a respektujeme důvody, které za tím stojí.“

Red Bull má podle Hornera silný tým. Teď ještě lepší auto

Red Bull má podle Hornera silný tým. Teď ještě lepší auto

Horner uvedl, že před Red Bullem samozřejmě stojí velká výzva, ale mají vše potřebné k tomu, aby mohli efektivně reagovat.

„I když jsme zklamaní, že nebudeme pokračovat v partnerství s Hondou, jsme nesmírně hrdí na náš společný úspěch, který přináší pět vítězství a 15 pódií pro oba týmy Red Bullu a děkujeme všem v Hondě za jejich mimořádné úsilí a odhodlání.“

„Jako signatář nejnovější Concordské dohody zůstává Red Bull Racing dlouhodobě oddaný tomuto sportu a těšíme se na zahájení nové éry inovací, vývoje a úspěchu. Jako skupina si nyní uděláme čas pro další vyhodnocení a nalezení nejkonkurenceschopnějšího řešení pohonné jednotky pro rok 2022 a dál.“

McLaren musel opustit Hondu, aby našel své vlastní chyby, říká Brawn

McLaren musel opustit Hondu, aby našel své vlastní chyby, říká Brawn

Ve formuli 1 od roku 2015

Honda se vrátila do formule 1 v roce 2015, kdy se stala partnerem McLarenu. Partnerství ale skončilo po třech letech, kdy se tým potýkal nejen se špatným výkonem ale i spolehlivostí. Od roku 2018 dodává Honda pohonné jednotky Toro Rosso (AlphaTauri), od roku 2019 pak Red Bullu. Hned v prvním závodě získal Red Bull první pódium, v Rakousku 2019 pak i první vítězství. 

Další článek: Haas pro příští rok nechystá nic velkého. Bude to náročný rok, tuší Steiner