Honda dosáhla svého, může vyvíjet motor jako ostatní

McLaren a Honda mohou slavit. Podařilo se jim přemluvit FIA a dostali souhlas, že mohou vyvíjet pohonné jednotky tak dlouho, jak chtějí.
Honda dosáhla svého, může vyvíjet motor jako ostatní

Není motor jako motor. V letošním roce budou na trati různé variace. Všechny pohonné jednotky musí samozřejmě splňovat technická pravidla, ale v jednom ohledu se budou lišit. V pravidlech není datum letošní homologace. FIA před Vánocemi rozeslala dopis, podle kterého mohou týmy kvůli nejasným pravidlům vyvíjet motory tak dlouho jak chtějí. Samozřejmě ne bez omezení, ale pouze v rámci 32 žetonů (z 66 celkových). Jednotlivé komponenty jsou totiž ohodnoceny určitým počtem tzv. žetonů.

Různí výrobci tak novou pohonnou jednotku nasadí v různou dobu. Mercedes zřejmě okolo GP Španělska.

Pro Hondu ale možnost vyvíjet neplatila. FIA v rámci férovosti nařídila Japoncům homologaci do konce února, protože tak to bylo vloni.

Honda si to samozřejmě nenechala líbit. Počátkem tohoto týdne dorazili její zástupci do Evropy a začali s FIA vyjednávat.

FIA našla elegantní řešení

Nastal ovšem problém. Pokud by FIA Hondě vyhověla, dostali by Japonci 32 žetonů a… z někoho, kdo byl v nevýhodě by se rázem stal naopak někdo se silnou výhodou. Ostatním týmům totiž zbývá už jen pár žetonů.

FIA proto přišla s elegantním řešením. Honda svůj motor homologuje. Poté dostane X žetonů na vývoj v průběhu sezóny. Kolik bude X nyní nevíme, dozvíme se to až později. FIA k hodnotě dospěje jednoduše. V Austrálii se vezmou zbývající žetony od Mercedesu, Renaultu a Ferrari a udělá se průměr. Pokud by třem ostatním výrobcům zbylo 8,7 a 5 žetonů, byl by průměr 6,66. Žetony jsou ale celá čísla, takže se bude zaokrouhlovat a to vždy směrem dolů.

Další článek: V Soči se v noci nepojede

11. dubna | První řadu pro druhý závod formule E v Římě obsadili nováčci Nick Cassidy a Norman Nato. Závod dnes začíná už ve 13:00.
10. dubna | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00