Honda bude ve výhodě, ale nemůžeme s tím nic dělat, říkají soupeři

Zatímco příští rok bude moci Honda dál volně vyvíjet svůj šestiválcový motor, ostatní výrobci budou svázáni homologací. A v tom někteří vidí problém.
Honda bude ve výhodě, ale nemůžeme s tím nic dělat, říkají soupeři

Honda se do formule 1 vrátí coby dodavatel motorů týmu McLaren až v roce 2015, takže celou příští sezónu může svůj agregát upravovat a testovat podle libosti, nevztahují se ni žádná pravidla.

Na druhé straně Ferrari, Mercedes a Renault musí do 28. února 2014 homologovat své motory u FIA a poté je budou moci po zbytek sezóny upravovat jen se souhlasem federace a pouze za účelem zlepšení spolehlivosti.

"Dlouze jsme o tom hovořili s ostatními výrobci motorů," přiznal šéf týmu Ferrari Stefano Domenicali. "Ale nenašli jsme žádné řešení. Nemůžeme donutit Hondu, aby zmrazila svůj motor, protože ještě není registrovaná ve formuli 1, a hlavně by tento uzavřený přístup mohl odradit ostatní výrobce, kteří by mohli mít zájem o Grand Prix závody."

"Uvědomujeme si, že Japonci budou mít velkou výhodu, protože budou moci upravovat svůj motor podle problémů, které se vyskytnou v průběhu sezóny, ale nemůžeme s tím nic dělat."

Další větší změny budou smět všichni výrobci udělat na svých motorech mezi sezónami. FIA ale nastavila plán postupného zmrazování vývoje. Každá úprava agregátu bude oceněna body a každý výrobce bude sezónu po sezóně dostávat méně bodů na úpravy, až v roce 2018 dojde k úplnému zmrazení jako u osmiválců.

Další článek: Špatná sezóna pomohla McLarenu k potřebným změnám

15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
13:42 | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.
24. září | Novinář Will Buxton má pozitivní test na koronavirus. GP Ruska tak vynechá.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10