Honda a Renault by měli mít možnost dotáhnout ztrátu. Ale jak?

V zákulisí se diskutuje o tom, že by Honda a Renault mohli dostat nějakou šanci, aby se dotáhli na Ferrari a Mercedes. Jenomže jak toho docílit?
Honda a Renault by měli mít možnost dotáhnout ztrátu. Ale jak?

Výrobci chtějí najít rovnováhu mezi DNA formule 1 – tedy vývojem a zdravím sportu. Pokud některé týmy ztrácejí, znechucuje to jejich fanoušky, zhoršuje show a tím nakonec trpí všichni.

V této souvislosti padají různé návrhy. Od těch extrémních – kdy by Mercedes nemohl vyvíjet a ostatní ano – až po ty reálnější. Vývoj motorů je postupně omezován žetony. S těmi třeba podle Renaultu kupodivu problém není, výrobci jich mají dost na předělání většiny pohonné jednotky. Větším problémem je to, že každým rokem stoupá počet dílů, které jsou pro vývojáře tabu. Ty se už vyvíjet nesmí. Jednou z možností je, že by Renault a Honda mohli do těchto zakázaných oblastí vstoupit.

„Pokud by to ostatní potřebovali nebo pokud věří, že jim to pomůže k dohnání ztráty, budeme o tom určitě uvažovat,“ řekl v Silverstonu Toto Wolff o možnosti uvolnění vývoje v příštím roce.

Eric Boullier souhlasí, že zákaz vývoje motoru Mercedesu by nebyl dobrým řešení. „Souhlasím s Totem, nemůžeme ublížit DNA F1,“ řekl pro Motorsport.com. „Ale to je konkurence a my potřebujeme, aby lidé mohli soutěžit.“

„Myslím, že musíme trochu změnit pravidla, která umožní každému, aby se stal trochu konkurenceschopnější. Pak budeme lepší my nebo někdo jiný, ale budete mít aspoň šanci konkurovat.“

Christian Horner by si rád sáhl v sezóně do pytlíku pro větší počet žetonů. „Je to různé. V určitých ohledech to vypadá rozumně, ale jindy to zase vypadá jako narušení rovných podmínek. Takže myslím, že žetony jsou správnou věcí, která umožňuje udržet vývoj. Myslím si také, že zavedení vývojového limitu by bylo dost obtížné, ale je to zajímavý koncept, na který bychom se měli určitě podívat.“

Foto: Getty Images / Peter Fox

Další článek: Rosberg: Vztah s Hamiltonem je dobrý… zatím

18:31 | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.
18:30 | Potvrzeno... Turecko už není na britském červeném seznamu. Závod v Istanbulu se tak může konat...
17. září | Narozeniny dnes slaví Esteban Ocon (25) a také Damon Hill (61)
16. září | Kvjat v Magny-Cours testoval s Alpine pneumatiky pro příští rok (do mokra a přechodných podmínek). Včera odjel 91 kol, dnes byl test zrušen pro technické problémy.