Hned tři jezdci ze středu pole se probojovali do Q3

Adrian Sutil z Force India a Sébastien Buemi s Jaimem Alguersuarim z Toro Rosso vytěžili ze svých vozů maximum a odměnou jim byla účast v poslední části dnešní kvalifikace.
Hned tři jezdci ze středu pole se probojovali do Q3

Force India

Indická stáj potěšila domácí fanoušky skvělým kvalifikačním počinem. Adrianu Sutilovi se podařilo proklouznout mezi deset nejlepších jezdců a na startu se postaví na slibnou osmou příčku. "Celý víkend říkáme, že toto je pro nás velmi speciální závod a jsem velmi šťastný s dnešním kvalifikačním výkonem. Osmé místo je jedním z mých nejlepších kvalifikačních výsledků v této sezoně a myslím si, že to bylo maximum, co jsme z kvalifikace mohli vytěžit. Vyvážení vozu bylo excelentní a okruh si opravdu užívám. Vypadá to, že mému jezdeckému stylu vyhovuje," pochvaloval si Němec. V kontrastu s jeho výsledkem byl výkon Paula di Resty, jenž na lepší než třinácté místo nedosáhl. Po penalizaci Petrova však nakonec odstartuje z místa dvanáctého. "Startovat dvanáctý je opravdu zklamáním, protože dnes ráno jsme vypadali celkem silně. Zápasil jsem ale s nedotáčivostí v rychlých zatáčkách a během kvalifikace jsme to nemohli napravit. Cítím, že body jsou zítra stále dosažitelné. V dlouhých stintech vypadáme docela silní," nechal se slyšet di Resta.

Toro Rosso

Oba jezdci Toro Rosso postoupili až do závěrečné části kvalifikace. V té ale na trať už nevyjeli, a tak odstartují z páté řady. "Mít obě auta v Q3 je úžasné. Teď jen doufám, že budeme mít zítra dobrý závod, protože za to, co jsme dokázali dnes, se žádné body neudělují. První závod na tomto okruhu musí být zajímavou zkušeností. Byla to týmová práce, která přinesla dnešní výsledek. Od doby, co jsme sem do Indie přijeli, odvádí každý své maximum," vyzdvihl úsilí týmu na startu devátý Buemi. Jeho slova potvrdil i Alguersuari, jenž odstartuje z desátého místa. "Jsem velmi šťastný hlavně kvůli týmu. Oba jsme na dobrých pozicích. Sébastien byl opravdu rychlý. Dnes zajel brilantní kolo," chválil svého kolegu Španěl. "Přes noc jsme vyřešili mé problémy, takže jsem dnes mohl být také konkurenceschopný. Strategie bude velice důležitá, a pokud uděláme vše dobře, pak můžeme přivézt domů mnoho bodů. Doufám, že skončím mezi nejlepšími osmi," dodal pozitivně naladěný Alguersuari.

Williams

Lepší z dua stáje z Grove byl v sobotu odpoledne Pastor Maldonado. Na body to ze třináctého místa nemá daleko. "Trať se dnes každým kolem zlepšovala, takže na ní potřebujete být ve správný čas. Moji inženýři dokázali, aby naše kvalifikační strategie a nastavení vozů fungovaly. V posledních několika závodech máme slušné tempo a jsme blízko top ten," sdělil Maldonado. Aktuální formu Williamsu potvrdil také patnáctý Barrichello. "Na první sadě pneumatik jsem byl s vyvážením vozu spokojen. Zajel jsem na nich také nejrychlejší čas. Když jsem přezul na novou sadu, najednou tam nebyla přilnavost, což bylo podivné," divil se Brazilec.  

Renault

Naději na dobrý kvalifikační výsledek ve Velké ceně Indie u Vitalije Petrova zhatila penalizace, kterou si Rus přivezl na okruh Buddh ze závodu v Koreji. Za způsobení kolize s Michaelem Schumacherem mu byl udělen trest v podobě ztráty pěti míst na startovním roštu, což v konečném zúčtování znamená až šestnáctou pozici. "Byl to skvělý pocit být na špici tabulky na konci Q1. A bylo to oprávněné - v tom smyslu, že naše rychlost byla velmi dobrá. V Q2 jsem nebyl schopný vylepšit svůj čas z Q1, protože jsem udělal několik menších chyb v posledních zatáčkách. I přes moji penalizaci zůstávám optimistický, že mohu zachránit rozumný výsledek," řekl Petrov. Bruno Senna zůstal za očekáváním, na startu VC Indie zaujme čtrnácté místo. Příčinu svého nezdaru vidí ve špatně nastaveném voze: "Hodně jsem zápasil s vyvážením a za to jsem zaplatil. Mám jen jednu sadu nových pneumatik, takže to zítra bude obtížné. Doufám ale, že teplota bude snad o něco nižší, pak možná budeme mít silnější den než dnes."

Sauber

S koncem sezony se forma švýcarského týmu, zdá se, zhoršuje. To dokázala i dnešní kvalifikace. Společně s jezdci z mladších týmů totiž v její první části uvízl také Kamuj Kobajaši, který skončil osmnáctý. Na startu si ale o jedno místo polepší. "Rychlost vozu byla rozhodně dostatečně dobrá na Q2. O tom jsem byl přesvědčen a také si myslím, že náš výkon v závodě bude dobrý. Každopádně, v kvalifikaci mi zabralo hodně času zahřát pneumatiky a poté jsem měl na konci smůlu. Když jsem začal své poslední rychlé kolo, vyjel přímo přede mě z boxové uličky Felipe. Nedal mi prostor," postěžoval si Kobajaši. Ani Sergiu Pérezovi se nedařilo o poznání lépe. Skončil sedmnáctý, ale díky včerejší penalizaci odstartuje až z dvacátého místa. "Klíčovým problémem bylo, že jsme nedokázali zprovoznit pneumatiky tak, aby začaly skutečně pracovat. S vědomím toho a skutečností, že jsem dostal penalizaci, jsme se rozhodli v Q2 znovu nasadit již použitou sadu pneumatik. Je lepší ušetřit jednu čerstvou sadu pro závod," nechal se slyšet Pérez.

Další článek: Novější týmy: Hispania před Virginem, Kartykejan penalizován

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,