Hluboká česká stopa a tituly mistrů světa. Aston Martin před vstupem do F1

Ve světě automobilů měl zvučné jméno dávno před nynějším vstupem do formule 1. Aston Martin, co se služebních vozů týká jasná první volba Jamese Bonda, má historii v motorsportu dostatečně bohatou na to, aby vydala na tlustou knihu. V tomto přehledu se však zaměříme na moderní závodní historii značky. Po roce 2000 sbíral Aston úspěchy především na scéně sportovních vozů, často zásluhou Čechů…
Hluboká česká stopa a tituly mistrů světa. Aston Martin před vstupem do F1 | Foto: Aston Martin Racing

Aston Martin DBR9 GT1

Od roku 2005 do sezony 2010 představovala pravidla GT1 vrcholnou kategorii vozů gran turismo. Jedním z nejslavnějších zástupců této éry je bezesporu Aston Martin DBR9 GT1 s šestilitrovým dvanáctiválcem pod kapotou. S tímto vozem je spjat počátek kapitoly v kariéře Tomáše Engeho, která se váže na vozy Aston Martin a tovární tým Aston Martin Racing.

S vozem DBR9 GT1 jediný český pilot F1 v sezoně 2006 absolvoval kompletní sezonu American Le Mans Series, v rámci třídy GT1 obsadil třetí místo a společně s dlouholetým továrním jezdcem AMR Darrenem Turnerem vybojoval jedno ze svých dvou vítězství v desetihodinovém závodu Petit Le Mans. V témže roce získali Enge, Turner a ještě Ital Andrea Piccini s tímto Astonem druhém místo v Le Mans (opět v rámci GT1). Tomáš Enge za volantem DBR9 GT1 prožil ještě roky 2010 a 2011 v Mistroství světa FIA GT1, kde slavil vítězství na Nürburgringu, Silverstonu a v Pekingu.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: 
Aston Martin Racing
Váš názor Další článek: Bottas po Velké ceně Ruska 2018 uvažoval o konci kariéry