Historicky první double ve Formuli E: Vergne před Lottererem

Jihoamerická metropole Santiago de Chile dnes hostila čtvrtý závod sezóny Formule E. Své druhé vítězství v kariéře v šampionátu elektrických monopostů na jihoamerickém kontinentu získal Francouz Jean-Éric Vergne ze stáje Techeetah
Historicky první double ve Formuli E: Vergne před Lottererem

Francouzský pilot začal svoji cestu za vítězstvím již v kvalifikaci, kterou s časem 1:19.161 vyhrál a připsal si tak tři body do celkového pořadí. V první řadě na startu doplnil Vergneho Sébastien Buemi z týmu Renault.

Podařenou kvalifikaci absolvoval i Vergneho týmový kolega Andre Lotterer, který si v super pole zajistil čtvrté místo na startovním roštu.

Po startu samotného závodu si svoje vedení udržel Jean-Éric Vergne, situace se ale měnila na pozicích za ním. Na druhé místo se dostal Nelson Piquet Jr., za kterého se na třetím místě zavěsil Lotterer.

Hned v úvodních zatáčkách skončil závod pro Jose Mariu Lopeze. Jeho monopost Dragon po kontaktu se Samem Birdem narazil do bariéry. Zničené zavěšení Argentinci neumožnilo pokračovat a na trať musel safety car, který kvůli odklízení trosek na trati projížděl v čele startovního pole skrz boxovou uličku.

Závod již v prvním kole skončil rovněž pro Mara Engela, který stejně jako Lopez kolidoval s bariérou. Po objetí úvodního okruhu zamířil pro technické potíže k mechanikům Nick Heidfeld se svojí Mahindrou. Němec se podjetí pod šachovnicovým praporkem rovněž nedočkal.

Jean-Éric Vergne udržel své vedení i po zastávce v boxech. Kdo se naopak propadl byl Piquet, před kterého se na druhé místo dostal Lotterer.

V Santiagu týmy Formule E poprvé nebyly limitovány minimálním povoleným časem pro pit stop, čehož maximálně využil Felix Rosenqvist a mechanici jeho týmu Mahindra. Švédský pilot indického týmu se po výměně monopostu probojoval z desátého až na páté místo.

Formule E vzkazuje formuli 1: Vítejte v 21. století

Formule E vzkazuje formuli 1: Vítejte v 21. století

Ve druhé polovině závodu naháněl na čele pořadí Andre Lotterer svého týmového kolegu z týmu Techeetah Jeana-Érica Vergneho a pokoušel se ho připravit o vedení.

Nelson Piquet Jr. se naopak začal pořadím propadat. Jeho Jaguar postupně překonali Sébastien Buemi, Felix Rosenqvist a Sam Bird. Brazilec ve službách britské stáje se tak propadl až na šesté místo, na kterém závod také dokončil.

Ve vedení závodu Jean-Éric Vergne nakonec odolal všem atakům ze strany Němce Lotterera a zvítězil v první ePrix v čilském Santiagu.

Lotterer dojel druhý za Vergnem, díky čemuž tým Techeetah získal historicky první double v historii šampionátu Formule E.

Formule E představila vůz druhé generace

Formule E představila vůz druhé generace

Švýcar Sébastien Buemi v závěru závodu uhájil své třetí místo před dotírajícím Felixem Rosenqvistem, který dojel čtvrtý a v celkovém pořadí sezóny 2017/2018 se propadl na druhé místo za Vergneho, který se díky dnešnímu triumfu vyšvihl do vedení.

Probíhající sezóna pokračuje hrůzostrašně pro tým Audi. Daniel Abt i Lucas di Grassi museli v Santiagu pro technické problémy odstoupit. Favorizovaný německý tým doposud získal jen dvanáct bodů.

Sezóna 2017/2018 bude pokračovat 3. března v Mexico City.

Výsledky

P Jezdec Tým Čas / ztráta Kol
Jean-Éric Vergne Techeetah 1:01:24.514 37
André Lotterer Techeetah 1.154 37
Sébastien Buemi Renault 1.959 37
Felix Rosenqvist Mahindra 2.793 37
Sam Bird DS Virgin 4.490 37
Nelson Piquet Jr. Jaguar 6.364 37
Mitch Evans Jaguar 7.099 37
J.d:Ambrosio Penske 13.308 37
A.F.da Costa Andretti 14.811 37
10  Nicolas Prost Renault 21.092 37
11  Tom Blomqvist Andretti 32.924 37
12  Luca Filippi NextEV NIO 44.127 37
13  Edoardo Mortara Venturi 49.398 37
14  Oliver Turvey NextEV NIO 1:12.282 37
Alex Lynn DS Virgin   26
Nick Heidfeld Mahindra   23
Lucas di Grassi Audi   21
Daniel Abt Audi   11
José María López Penske   0
Maro Engel Venturi   0
Další článek: Letošní Závod šampionů vyhrál David Coulthard

10:30 | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.
15. října | Své kalendáře uveřejnily také F2 (celkem 14 víkendů) a F3 (celkem 9 víkendů). Termíny jsme doplnili do článku na webu.
15. října | Dnes zasedá Světová rada motorsportu. Mimo jiné bude schvalovat kalendář F1 pro rok 2022. Pokud to bude jako obvykle, bude zveřejněn pozdě odpoledne / večer.
14. října | Podle Racingnews365 nahradí loga Hondy na overalech jezdců a zadních křídlech vozů Red Bullu pro GP USA značka Acura, což je luxusní divize společnosti Honda.