Hispania je na příští rok bez auta - Toyota s ní přerušila spolupráci

Toyota formou oficiálního tiskového prohlášení potvrdila, že přerušila veškerou spolupráci s týmem HRT. Stalo se tak jen pár hodin po oznámení, že Čech Josef Král bude tento týden pro HRT testovat.
Hispania je na příští rok bez auta - Toyota s ní přerušila spolupráci

Hispania Racing tým jezdí se šasi Dallara, ale s italskou firmou přerušila stáj spolupráci již v úvodu sezony kvůli údajně nedostatečné technické úrovni podpory. Pro příští sezonu zahájila Hispania spolupráci s továrnou Toyoty v Kolíně nad Rýnem, sídle bývalého týmu F1 Toyota. Hispania chtěla s Toyotou stavět na autě původně určeném pro sezonu 2010.

„Toyota Motorsport GmbH (TMG) potvrzuje, že veškerá spolupráce s Hispania Racing F1 Team (HRT) byla přerušena a nebude obnovena,“ píše se v tiskové zprávě.

„TMG je nadále ve vlastnictví intelektuálních práv na současný vůz F1 a je připravena navázat spolupráci s novým zákazníkem.

Je nám líto, že HRT nedostála platebním závazkům a použije všechny dostupné prostředky k tomu, aby byla celá záležitost uspokojivě vyřešena.“

Na to, aby HRT vybudovala infrastrukturu s cílem postavit si vlastní auto na další sezonu, je už pozdě. Ta totiž začíná za čtyři měsíce a na stavbu auta je potřeba o hodně více než rok času. Jedinou možností je navázat spolupráci s některou z firem, která má plány na postavení vozu již v pokročilém stavu, jako například Lola nebo Epsilon, popřípadě se vrátit k Dallaře, což je málo pravděpodobné. HRT dokonce tvrdí, že může příští rok závodit se současným vozem. Jenomže nová sezona přinese poměrně významné změny v technických pravidlech, jmenovitě zákaz dvojitých difuzorů.

Postavit nové auto by také bylo extrémně drahou záležitostí. Oznámení Toyoty je silnou ranou pro HRT, která od počátku svého vzniku bojuje o přežití. Budoucnost týmu, pro který bude tuto středu v Abú Zabí testovat Josef Král, je tak v ohrožení. Jedinou reálnou šancí se zdá odkoupení místa na soupisce uchazečem, který v předchozích pokusech o vstup do formule 1 neuspěl.

Další článek: Vettelovi se klaní celý Red Bull, včetně Webbera

14:18 | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
9:14 | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.
5. května | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00