Hispania je na příští rok bez auta - Toyota s ní přerušila spolupráci

Toyota formou oficiálního tiskového prohlášení potvrdila, že přerušila veškerou spolupráci s týmem HRT. Stalo se tak jen pár hodin po oznámení, že Čech Josef Král bude tento týden pro HRT testovat.
Hispania je na příští rok bez auta - Toyota s ní přerušila spolupráci

Hispania Racing tým jezdí se šasi Dallara, ale s italskou firmou přerušila stáj spolupráci již v úvodu sezony kvůli údajně nedostatečné technické úrovni podpory. Pro příští sezonu zahájila Hispania spolupráci s továrnou Toyoty v Kolíně nad Rýnem, sídle bývalého týmu F1 Toyota. Hispania chtěla s Toyotou stavět na autě původně určeném pro sezonu 2010.

„Toyota Motorsport GmbH (TMG) potvrzuje, že veškerá spolupráce s Hispania Racing F1 Team (HRT) byla přerušena a nebude obnovena,“ píše se v tiskové zprávě.

„TMG je nadále ve vlastnictví intelektuálních práv na současný vůz F1 a je připravena navázat spolupráci s novým zákazníkem.

Je nám líto, že HRT nedostála platebním závazkům a použije všechny dostupné prostředky k tomu, aby byla celá záležitost uspokojivě vyřešena.“

Na to, aby HRT vybudovala infrastrukturu s cílem postavit si vlastní auto na další sezonu, je už pozdě. Ta totiž začíná za čtyři měsíce a na stavbu auta je potřeba o hodně více než rok času. Jedinou možností je navázat spolupráci s některou z firem, která má plány na postavení vozu již v pokročilém stavu, jako například Lola nebo Epsilon, popřípadě se vrátit k Dallaře, což je málo pravděpodobné. HRT dokonce tvrdí, že může příští rok závodit se současným vozem. Jenomže nová sezona přinese poměrně významné změny v technických pravidlech, jmenovitě zákaz dvojitých difuzorů.

Postavit nové auto by také bylo extrémně drahou záležitostí. Oznámení Toyoty je silnou ranou pro HRT, která od počátku svého vzniku bojuje o přežití. Budoucnost týmu, pro který bude tuto středu v Abú Zabí testovat Josef Král, je tak v ohrožení. Jedinou reálnou šancí se zdá odkoupení místa na soupisce uchazečem, který v předchozích pokusech o vstup do formule 1 neuspěl.

Diskuze (67) Další článek: Vettelovi se klaní celý Red Bull, včetně Webbera
16. ledna | Niki Lauda opět opustil nemocnici, kde byl hospitalizován s chřipkou.
15. ledna | Závody v Evropě budou také letos začínat v 15:10.
15. ledna | Vedle Pascala Wehrleina by mohl na simulátoru Ferrari pracovat také Brendon Hartley.
15. ledna | Ferrari by mělo mít 17. února (den před testy) v Barceloně filmovací den.