Hill: Formule 1 by měla být k okruhům finančně vstřícnější

Bývalý mistr světa Damon Hill připomněl, že jsou závody formule 1 pro okruhy těžko únosné proto, že za ně musí platit vysoké poplatky.
Hill: Formule 1 by měla být k okruhům finančně vstřícnější

Formule 1 je velmi nákladný sport a nemalou část příjmů týmů činí odměny od Bernieho Ecclestona za to, že závodí a mají výsledky. Ecclestone peníze, které přerozděluje mezi stáje, vybírá především od televizí a okruhů. A poplatky nejsou malé, což působí problémy, jak ukazuje přechod formule 1 na placenou televizi v Británii. Notoricky známé jsou ztráty okruhů.

"Mám obavy, jak závody přežijí s požadavky, které na ně klade formule 1," posteskl si Hill, který donedávna působil v čele Silverstonu, v rozhovoru pro Autosport. "Myslím, že by si formule 1 hodně pomohla, kdyby přemýšlela o tom, jak okruhy a závody přežívají na důležitých místech pro tento sport."

"Nehovořím o místech, kde v minulosti závody formule 1 neměli. Mluvím o místech, kde je vždy měli. Pokud z nich budete dál vysávat příliš moc, zničíte je."

Problémy s financemi mají většinou evropské okruhy, i když často platí menší poplatky než ostatní. Nové okruhy zaplatí za každý závod kolem 30 miliónů dolarů, a to díky dotacím lokálních vlád. V Evropě ovšem není populární hradit formuli 1 z peněz daňových poplatníků.

Týmy to vědí a šéf McLarenu Martin Whitmarsh nedávno prohlásil, že by stáje měly být ochotné vzdát se části svých příjmů, aby umožnily zachování například závodu ve Spa. Zatím ale zůstalo jen u slov.

Podle Hilla musí formule 1 zároveň myslet na své diváky, zatím myslí víc na obchodní partnery. "Je třeba najít rovnováhu mezi VIP, lidmi kdo za tento sport platí a sponzory. Ale v jistou chvíli musíte dát obyčejnému fanouškovi přístup k tomuto sportu a pocit, že je odměněn za svoji oddanost. Fotbal má stejné problémy. Když máte stadión, jistou část musí tvořit dostupná místa."

Británie teď bude do příští sezóny žít v nejistotě, protože není zřejmé, jaké dopady bude mít na sledovanost a návštěvnost formule 1 její vysílání na placeném kanálu. Hill si netroufá odhadnout, jestli třeba neklesne návštěvnost závodu v Silverstonu, protože fanoušci své peníze zaplatí za televizi.

"Odpověď na tuto otázku asi nikdo nezná, jestli lidé zaplatí, nezaplatí, jestli to ovlivní sledovanost," řekl. "Podle mě to určité ovlivní čísla sledovanosti ve špičkách, ale nemuselo by to ovlivnit samotné závody. Anglie je velkým stoupencem motorsportu, lidé se ho rádi dotýkají, cítí ho, poslouchají a navštěvují okruhy."

Diskuze (17) Další článek: Riskování k rychlým jezdcům patří, elektromotory ne, říká Hamilton