Hill: Button by měl preferovat konkurenceschopné auto a ne plat

Až jednou skončí, zůstanou v povědomí výsledky, nikoliv vydělané peníze.

Aktuální mistr světa Jenson Button zatím nepodepsal smlouvu na příští ročník. Chtěl by zůstat u svého stávajícího týmu Brawn GP, ale rád by měl jako šampión vyšší plat. Mistr světa z roku 1996 Damon Hill mu radí, aby dal přednost konkurencescopnému vozu před finančními požadavky .

Button šel na začátku letošní sezony s platem dolů, aby mohl zůstat v týmu, který po Hondě převzal Ross Brawn. Zatímco u Hondy bral osm milionů liber (8,9 milionu eur), letos vydělal tři miliony liber (3,3 milionu eur).

"Doufám, že bude mít příští rok konkurenceshopný vůz, aby mohl znovu bojovat o šampionát, protože si to zaslouží," řekl Hill pro Sky Sports. "Až za několik let skončí jeho kariéra, zůstanou po něm v povědomí výsledky, kterých dosáhl, a ne peníze, které vydělal."

Sám Hill patří mezi mistry světa, kteří změnili tým (viz článek v F1MAGu 43/09. Po roce 1996 odešel od elitního Williamsu k slabému Arrowsu, který v té době převzal ambiciózní Tom Walkinshaw. Důvodem Hillova přestupu byly právě finance, které Frank Williams nechtěl investovat do platu jezdců, ale do vývoje auta. Hill se v roce 1997 u Arrowsu trápil a na pódium se dostal jen díky mimořádné jízdě na Hungaroringu. Jeho nástupce u Williamsu Heinz-Harald Frentzen sice získal po vyloučení Michaela Schumachera z celého ročníku titul vicemistra, ale na týmového kolegu Jacquese Villeneuva, který se stal mistrem světa, i na Schumachera po většinu sezony výrazně ztrácel.

"Jsou další možnosti, jak vydělávat peníze jakožto pilot, ale není to jako v golfu, kde nejlepší vydělávají nejvíc. Je to mnohem složitější," dodal Hill.

Další článek: FIA vyjádřila obavy nad odchodem Toyoty a Bridgestonu

10:15 | Mick Schumacher vyhrál závod F2 a upevnil vedení v šampionátu. Druhý Cunoda. Schumacherův nejbližší pronásledovatel C. Ilott skončil třetí, na Schumachera tak má ztrátu 18 bodů. Další pronásledovatelé v šampionátu: Ch. Lundgaard nedokončil, R. Shwartzman nebodoval.
15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
13:42 | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10