Herbert nevidí problém ve vyšším počtu závodů

Bývalý pilot formule 1 Johny Herbert vidí prostor pro navýšení počtu závodů v sezóně s tím, jak se snižuje počet testovacích dní.
Herbert nevidí problém ve vyšším počtu závodů

Sezóna 2020 bude z počtu závodů rekordní. Sice se už nepojede v Německu, ale F1 se vrátí do Nizozemska a nově se pojede závod ve Vietnamu. V sezóně tak na týmy a jezdce čeká 22 závodů.

Majitel F1, společnost Liberty Media, by přitom do budoucna chtěl navýšit počet závodů až na 25.

„Od dob, kdy jsem závodil já a měli jsme 16-17 závodů, je jedna věc jiná. My jsme měli asi 30 dní testů,“ říká Herbert, který nyní působí jako expert na britské televizní stanici Sky Sports.

„Pokud to vezmete jako počet dnů, kdy jsme mimo, tak jsme byli zřejmě více, než kolik jsou oni teď. Na začátku 90. let jsme měli páteční motor, ten jste vyměnili. Pak byl kvalifikační motor, který jste pak vyměnili za závodní. Občas jsme v neděli měli ještě warm-up motor (ve F1 byl v minulosti v neděli ráno poslední trénink, tzv. warm-up; pozn. redakce), takže před závodem došlo občas k další výměně. Oni (mechanici) strávili celkem často 24 hodin (v garáži).“

Jak ale Herbert dodává, před 25 lety se většina závodů v sezóně jela v Evropě. Nyní se jezdí více závodů v Asii a Americe.

„Rozdíl je v tom, že jsme měli Austrálii, Japonsko, Severní Ameriku, Střední Ameriku. Teď máte Abú Dhabí, Čínu a přichází Vietnam, takže mnohem více létání. Druhá část sezóny mi vždy přišla vražedná. Je tu spousta změn časových pásem, což si vybírá svou daň,“ přiznává Brit.

V roce 2018 se poprvé (a zatím naposledy) jely v průběhu sezóny tři závody ve třech víkendech po sobě. Liberty Media se chce do budoucna takovým situacím vyhnout, podle Herberta to však ukázalo, že je to možné.

„Celkově to s 20-21 závody není špatné,“ říká k ideální délce sezóny. „Je to možné navýšit? Ano. Byla velká chyba ukázat, že je možné absolvovat tři závody za sebou, protože to znamená, že to můžeme zvládnout.“

Foto: Getty Images / Ian Gavan

Další článek: Definitivní tečka. Alonso už není ambasadorem McLarenu

18:20 | Mercedes uveřejnil fotografii... zachycuje nové zbarvení? odkaz
26. února | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
26. února | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
26. února | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.