Harstein: Doktoři nikdy neříkají, že pacientovi pomůže už jen zázrak

Bývalý šéflékař formule 1 opětovně vyvrací nedávné informace některých britských médií o aktuálním stavu zraněného Michaela Schumachera.
Harstein: Doktoři nikdy neříkají, že pacientovi pomůže už jen zázrak

Text: Gary Harstein

Takže teď Telegraph hlásí, že doktoři starající se o Michaela řekli jeho rodině, že “jej zachrání pouze zázrak“.

1) Doktoři, nehledě na jejich náboženské přesvědčení, NEŘÍKAJÍ pacientově rodině nic o zázracích. Nikdy.  Z praktického úhlu pohledu tohle pacientově rodině neposkytuje absolutně ŽÁDNÉ užitečné informace, na základě kterých by se dalo jednat. Poskytuje to naději, ano, ale ne něco, co by se týkalo lékařské reality. A tahle naděje zatemní všechna následná rozhodnutí.

Takovéto oznámení je více než dvojsmyslné – každému příjemci dovoluje si jej interpretovat v jeho nebo jejím vlastním kontextu, opak jasné, přesné informace. Co by ošetřující tým takovýmto prohlášením myslel? Říkají snad “počkejme ještě chvíli na zázrak“? Nebo říkají “zázraky se ve skutečnosti nedějí, takže jsme celkem bez naděje“?

Mohu pouze hádat, že to, co v této zprávě myslí slůvkem “zachránit“, je “dostatečně se zotavit na to, aby smysluplně interagoval se svými milovanými“. Takže teď vidíte, proč je celkem hloupé říct něco takového. A proč je pro mě nemožné představit si, že by doktoři KDYKOLIV takto komunikovali s rodinou těžce zraněného pacienta.

Pokud BYLO něco takového řečeno, mohu se pouze pokusit to “zpětně zanalyzovat“ a popřemýšlet nad tím, co říkali a jak to mělo být řečeno.

1) Pokud nyní existují klinická, radiologická, fyziologická a další data, která vedou k závěru, že opětovné nabytí jakéhokoliv významnějšího stavu vědomí je nemožné (vidíte? Žádná zmínka o zázracích), pak by takto byli VELMI nejednoznační. V takovéto situaci nesmí být žádné dohady - ŽÁDNÉ - na straně lékařského týmu, který musí poskládat data dohromady a dosáhnout jednoznačného a nezpochybnitelného závěru. V takovéto situaci je JAKÁKOLIV dvojsmyslnost v komunikaci s rodinou katastrofální. Často se budou držet jakékoliv naděje, která jim zbývá, a tato konverzace tak bude, bohužel, KONVERZACÍ, která jim nakonec (něžně a soucitně) veškeré naděje vezme. To je klíčové. Pokud je zpráva špatně pochopena, pak téměř nevyhnutelně následně povede k velkým problémům, konfliktům a napětí.

Teď mi jen zde dovolte říct, že lékařská etika doktorům dovoluje, a v podstatě od nich i vyžaduje, odmítnutí poskytnutí léčby, kterou z rozumných důvodů uznají za zbytečnou. Moje sousedka se nemůže ukázat v nemocnici a žádat po chirurgovi, aby jí odstranil slepé střevo. A když je tady ve výše zmíněné situaci neodvratitelný důkaz poškození tak vážného, které činí obnovení vědomí nemožným, mohou doktoři samozřejmě provést proces “terapeutické de-eskalace“. I když pacientova rodina trvá na tom, “aby se udělalo vše“, tak pokud se už NIC jiného udělat nedá, pak není potřeba cokoliv jiného dělat. V této chvíli pak pacientova rodina může učinit další pečovatelská opatření. Je samozřejmě důležité se takovýmto situacím vyhnout, takže znovu vidíte potřebu perfektně jasných, výstižných informací, které nejsou nejednoznačné. Rodiny potřebují čas na to, aby to přijmuly, ať už se jedná o intenzivní péči nebo onkologické záležitosti nebo genetické anomálie atd. Ale stane se tak jen v případě otevřené, upřímné a jasné komunikace.

Povšimněte si prosím, že toto NENÍ situace týkající se pacienta v persistentním vegetativním stavu, alespoň tedy ne nezbytně. Tohle je situace týkající se pacienta, jehož stav je ještě HORŠÍ. Nezbytné je, aby byla nemožnost zotavení určena tak přesně, jak jen současná lékařská věda umožňuje, A aby se tato přesnost dostala také k rodině.

2) Pokud je klinická situace zoufalá, nikoliv však beznadějná, rodině by to bylo řečeno s co nejpřesnějším vyčíslením. V situaci, kdy ještě existuje naděje, nesmí být NIKDY odepřena. Na druhé straně, rodiny potřebují vědět, pokud jde o ty základní informace, že se stav zlepší u VĚTŠINY takovýchto pacientů, nebo u NĚKOLIKA takovýchto pacientů, nebo jen opravdu u NĚKOLIKA MÁLO z nich. Že se zlepší stav u těch 60%, nebo 20%, nebo 1% pacientů. Žádné řeči o zázracích.

Jak jsem se zmínil o několik příspěvků dříve, pokud se takováto konverzace udála, pokud bylo Michaelově rodině řečeno, že je extrémně nepravděpodobné, že se zotaví “dostatečně“, pak je celkem možné, že “několik kroků separačního efektu“ mezi nemocničním personálem a tiskem mohlo vést k tomu, že se v těchto článcích objevují takovéto řeči.

A znovu, navzdory tomu, že nám dnes (v pátek) bylo řečeno, že Michael dýchá sám A že zároveň by jej zachránil pouze zázrak, nevíme nic než to, co jsme věděli včera nebo předevčírem.                                    

Další článek: Dennis: Na uzavření dohody s hlavním sponzorem ještě není správná chvíle

18. července | Haas se nám přejmenuje na Lighting Volt Haas F1 Team.... Lighting Volt je nový název Rich Energy.
18. července | Austrálie prodloužila smlouvu s F1 do roku 2025 (původní smlouva končila v roce 2023).
17. července | Jules Bianchi (video): odkaz
17. července | Porsche potvrdilo jezdeckou sestavu pro první sezónu formule E: André Lotterer, Neel Jan.

GP Německa 2019

Pátek 26. července 2019
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 27. července 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 28. července 2019
Závod 15.10