Hamiltonovi v F1 chybí zatáčky, jaké má například britský Donington Park

V juniorských formulových šampionátech měl Lewis Hamilton příležitost závodit na britském okruhu Donington Park. Podle čtyřnásobného mistra světa formule 1 představuje tato trať pro závodníky větší výzvu než jiné okruhy v současném kalendáři.
Hamiltonovi v F1 chybí zatáčky, jaké má například britský Donington Park

Po posledním závodě loňské sezóny se na okruh Yas Marina v Abú Dhabí snesla vlna kritiky za nedostatek možností k předjíždění. Vedení formule 1 proto začalo zkoumat, zda současné okruhy F1 potřebují změnu, aby se na nich zlepšila kvalita závodů.

Podle Hamiltona by měla F1 také zvážit, zda neudělat okruhy náročnější pro jezdce. Vyasfaltované únikové zóny na moderních okruzích přitom dle Hamiltona netrestají pilotovu chybu při jeho vyjetí mimo trať.

„FIA odvádí skvělou práci, ale skutečně musí přestat s těmito únikovými zónami. Neměli byste mít možnost zkrátit si zatáčku jak vidíte, že to jezdci teď dělají,“ řekl Hamilton.

Liberty zvažuje, že provede změny na okruzích

Liberty zvažuje, že provede změny na okruzích

„Na starých časech miluji právě to... samozřejmě nechcete havarovat, ale když budete širší, tak ztratíte čas. Teď můžete k zatáčce přistoupit tak, že víte, že když zajdete o pět procent dále, tak můžete vyjet mimo a vrátit se. To se mi nelíbí.“

„Měl jsem rád Oulton Park a Donington. Donington, Stará vracečka byla noční můra.“

„Pak také nahoru do kopce a druhá pravotočivá zatáčka před zadní rovinkou, tam nevidíte ani bílou čáru. Je tam bílá čára a pak kačírek, přičemž ten kačírek vás doslova vytáhne mimo.“

„Sakra! Ta zatáčka je mnohem těžší než všechny zatáčky ve formuli 1. Coppice. To je druh zatáčky, která v F1 chybí. Pokud bychom to vrátili do F1, posunulo by to naše výzvy na další úroveň.“

Ze současných okruhů se Hamiltonovi nejvíce líbí zatáčky v Austinu, Silverstonu, Spa-Francorchamps a na Suzuce.

„Pouhon ve Spa; nejlepší zatáčky sezóny jsou 3-4-5-6-7 v Austinu, ty jsou úžasné. Silverstone, Copse, pak Maggotts a Becketts, esíčka v Suzuce, ty jsou výjimečné.“

„Z nějakého důvodu je to v Austinu úplně nejlepší, protože tam můžete zvolit různé stopy. V Suzuce je velmi obtížné zvolit jinou stopu. Proto mám tak rád Austin. Je to ve skutečnosti jedna z mých nejoblíbenějších tratí, i když většinou nové tratě nemám rád,“ dodal Hamilton.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Diskuze (68) Další článek: Pérez: V letošním roce bude na Ocona vyvíjen tlak
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00