Hamiltonovi se nelíbí sdílení dat mezi týmovými kolegy

Lewis Hamilton by podle svých slov preferoval to, aby si týmoví kolegové ve formule 1 společně nesdíleli získaná data. Zlepšit svou výkonnost na trati by podle něj měli všichni dokázat sami.
Hamiltonovi se nelíbí sdílení dat mezi týmovými kolegy

V rozhovoru pro sponzora UBS Hamilton vysvětlil, že nemá problém s tím, pokud si data o výkonnosti vozu mezi sebou posílají inženýři; týmový kolega by však neměl být schopen kopírovat stopu v zatáčkách a brzdné body čistě z vyčtených dat.

Brit proto před letošní sezónou požádal svůj tým Mercedes, aby nesdílel získaná data. V letošní sezóně přitom bude mít Hamilton nového týmového kolegu Valtteriho Bottase.

„Vyjedu, absolvuji svá kola, udělám všechny své úkoly a ten druhý se může na všechno podívat,“ řekl Hamilton. „Řekl jsem týmu, že nechci vidět data svého týmového kolegy. Nemyslím si, že je to spravedlivé, když on ze sebe dostane to nejlepší a já jsem potom schopen se na to podívat na počítači.“

„Například: Když jezdíme, tak vybíráme naše brzdné body, nerovnosti nebo stopy po pneumatikách na trati tak, aby nám to pomohlo projet zatáčku co nejrychleji. Ten druhý pilot přirozeně může být schopen to projet lépe nebo hůře než vy. Díky těmto datům to od vás ale může jednoduše okopírovat. 'Aha, on tady brzdí o pět metrů později, tak zkusím brzdit o pět metrů později'.“

„To je to, co se mi opravdu nelíbí, jelikož jim to umožňuje se přiblížit. Proto tak miluji motokáry, tam jsme tohle neměli a bylo to celé jen o vašem vlastním talentu a o tom, jak dokážete zazářit.“

Díky volnému přístupu k těmto datům je podle Hamiltona pro nováčky jednodušší přijít do formule 1 a okamžitě zazářit.

„Myslím si, že by to mělo být takto: 'Vy jste mě najali, protože jsem nejlepší, studoval jsem, vyhrál jsem všechny kategorie, ve kterých jsem byl'. Zaměstnáváte ho kvůli jeho celkovým schopnostem, měl by být schopen vyjet na trať a na všechno přijít sám.“

„Můžete vzít mladíka z formule 3, posadit ho do simulátoru a nechat ho každý den jezdit a kopírovat moje závodní stopy, do kterých by se pravděpodobně časem dostal. Měl by na to ale přijít sám. Vy sami musíte najít ten limit, to je ta největší výzva na tom být závodníkem.“

„Když si sednu do toho nového vozu, musím sám zjistit, kde má limity. Když to nedokážu udělat sám, pak nejsem dost dobrý a nezasloužím si tu být. Jsou tu jezdci, kteří to nedokáží,“ dodává Hamilton.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Palmer sní o závodění ve formuli 1 se svým bratrem

18:08 | Grosjeanova jízda v Mercedesu se komplikuje. Demonstrační jízda o tomto víkendu byla dříve zrušena kvůli posunu GP Francie a časové kolizi se závodem IndyCar. Nyní byl odložen "na později v létě" i test a to kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem.
12:45 | Za tým United Autosport, který spoluvlastní Zak Brown, pojede v Le Mans v LMP2 Manuel Maldonado.... není to shoda jmen, jde o bratrance Pastora Maldonada.
16. června | Video Red Bull jako reklama pro ČR a SR. Video vidělo jen na YT Red Bullu zatím 515 tisíc lidí. Masivně je propagováno také na socnetech. Namátkou: FB (10,2 milionu fanoušků), Instagram týmu (5,9 milionů), Instagram značky (14,3 milionu).
16. června | Formule 3: Jezdec týmu Campos László Tóth měl pozitivní test na koronavirus. Zůstává v izolaci a nezúčastní se víkendu ve Francii.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00