Hamiltonovi bylo z letu ve stíhačce špatně (video)

Piloti formule 1 jsou zvyklí na poměrně velké přetížení, přesto je dokáže let ve stíhacím letadle značně rozhodit. Vyzkoušel si to Lewis Hamilton.
Hamiltonovi bylo z letu ve stíhačce špatně (video)

Hamilton dlouhodobě toužil vyzkoušet si stíhačku a sen se mu splnil před domácí Grand Prix v Británii, když ho k sobě vzal akrobatický oddíl královského letectva Červené šípy (Red Arrows).

"Byl to naprosto neuvěřitelný den, den, o kterém sní všichni. Když se za ním ohlédnu, pořád nedokážu uvěřit, že jsem byl v bojovém letadle," popisoval pro BBC.

Akce se skládala ze dvou letů, které byly proložené jízdou ve formuli 1. Už při tom prvním britský jezdec zjistil, že to ve vzduchu není jen sranda.

"Dělali jsme různé obraty, otočky a smyčky, dokonce jsem letadlo i pilotoval, což bylo hodně v pohodě. Nikdy předtím jsem nic takového nedělal, obrátil jsem ho a otáčel. Bylo to fantastické, jen cítit to přetížení bylo působivé."

"Vylezl jsem z letadla a bylo mi dost špatně, jako při mořské nemoci. Od vozu formule 1 se to velmi liší. My jsme zvyklí na velké přetížení, ale vždy je horizontální. V letadle vám krev nateče do nohou."

Hamilton a Coulthard létali ve stíhačkách královského letectva

Když byl na letištní dráze ve své formuli 1, snažil se jet stejnou rychlostí jako prolétající letadlo.

"Pak jsme se vrátili nahoru a předvedli první část formace Červených šípů. Nechtěl jsem se účastnit té části, kdy na sebe nalétávají, to už by bylo trochu moc! Nejlepší to bylo na konci, když se velmi agresivně oddělujete od formace, což vyvolá velké přetížení. Při posledním letu jsem měl pocit, že omdlím."

"Nevyvolalo to u mě touhu létat s vlastním letadlem, ale rád létám s modely. I když s nimi často mívám havárie."

Další článek: GP Velké Británie 2013 - Co v tiskových materiálech nebylo

17:17 | Mercedes už nastartoval motor ve svém voze..
15:40 | Haas představí nový vůz v den testů v 8:00.
27. ledna | Eric Boullier na Paul Ricardu povýšil. Nyní je už výkonným ředitelem francouzské GP.
27. ledna | Pat Fry nastoupí k Renaultu 5. února, potvrdil tým. Fry přichází z McLarenu.