Hamiltonovi bylo z letu ve stíhačce špatně (video)

Piloti formule 1 jsou zvyklí na poměrně velké přetížení, přesto je dokáže let ve stíhacím letadle značně rozhodit. Vyzkoušel si to Lewis Hamilton.
Hamiltonovi bylo z letu ve stíhačce špatně (video)

Hamilton dlouhodobě toužil vyzkoušet si stíhačku a sen se mu splnil před domácí Grand Prix v Británii, když ho k sobě vzal akrobatický oddíl královského letectva Červené šípy (Red Arrows).

"Byl to naprosto neuvěřitelný den, den, o kterém sní všichni. Když se za ním ohlédnu, pořád nedokážu uvěřit, že jsem byl v bojovém letadle," popisoval pro BBC.

Akce se skládala ze dvou letů, které byly proložené jízdou ve formuli 1. Už při tom prvním britský jezdec zjistil, že to ve vzduchu není jen sranda.

"Dělali jsme různé obraty, otočky a smyčky, dokonce jsem letadlo i pilotoval, což bylo hodně v pohodě. Nikdy předtím jsem nic takového nedělal, obrátil jsem ho a otáčel. Bylo to fantastické, jen cítit to přetížení bylo působivé."

"Vylezl jsem z letadla a bylo mi dost špatně, jako při mořské nemoci. Od vozu formule 1 se to velmi liší. My jsme zvyklí na velké přetížení, ale vždy je horizontální. V letadle vám krev nateče do nohou."

Hamilton a Coulthard létali ve stíhačkách královského letectva

Když byl na letištní dráze ve své formuli 1, snažil se jet stejnou rychlostí jako prolétající letadlo.

"Pak jsme se vrátili nahoru a předvedli první část formace Červených šípů. Nechtěl jsem se účastnit té části, kdy na sebe nalétávají, to už by bylo trochu moc! Nejlepší to bylo na konci, když se velmi agresivně oddělujete od formace, což vyvolá velké přetížení. Při posledním letu jsem měl pocit, že omdlím."

"Nevyvolalo to u mě touhu létat s vlastním letadlem, ale rád létám s modely. I když s nimi často mívám havárie."

Další článek: GP Velké Británie 2013 - Co v tiskových materiálech nebylo

18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.
15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.
22. září | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00