Hamilton zakládá komisi, která má podpořit diverzitu v motorsportu

Šestinásobný mistr světa formule 1 Lewis Hamilton má v plánu založit komisi se zaměřením na zlepšení rozmanitosti v motorsportu, která má umožnit „skutečné, hmatatelné a měřitelné změny“.
Hamilton zakládá komisi, která má podpořit diverzitu v motorsportu

Po protestech proti rasové nespravedlnosti v reakci na smrt afroameričana George Floyda bělošským policistou na konci května ve Spojených státech amerických se začal Hamilton coby první pilot černé pleti ve formuli 1 k této otázce vyjadřovat.

„Lidé, které jsem respektoval, se rozhodli nic neříkat, to mi zlomilo srdce. Proto jsem musel promluvit,“ píše Hamilton ve sloupku v novinách The Sunday Times.

Pilot Mercedesu také popsal své vlastní zkušenosti s rasismem v motorsportu. „S rasismem bojuji celou svou kariéru – od dětí, které po mně ještě v motokárách házely různé věci, až po posměšky fanoušků s černými tvářemi při velkých cenách v roce 2007 (v první Hamiltonově sezóně ve F1, pozn. redakce),“ a dodal, že „jsem zvyklý, že se za mě nikdo nepostavil, když jsem čelil rasismu, protože nikdo osobně nechápe nebo necítí moje zkušenosti.

Formule 1 dovolí Hamiltonovi v Rakousku protestovat proti rasismu

Formule 1 dovolí Hamiltonovi v Rakousku protestovat proti rasismu

„Komunita formule 1 mi v průběhu kariéry dala pocit, že v tomto sportu je vítaný pouze určitý typ lidí – s určitým vzhledem, kteří pochází z určitého prostředí, takoví, kteří hrají podle jistých nepsaných pravidel. Dokonce i nyní mi média kladou jiné otázky než mým soupeřům. Přímo i nepřímo mě obviňují – nejsi dostatečně britský, nejsi dost skromný, nejsi dostatečně milovaný veřejností.“

Ve snaze zlepšit diverzitu v motorsportu proto Brit v článku informoval o založení Hamiltonovy komise ve spolupráci s Královskou akademií inženýrství.

Hamilton zkritizoval britskou vládu a ocenil zničení sochy

Hamilton zkritizoval britskou vládu a ocenil zničení sochy

„Z toho důvodu jsem se rozhodl spolupracovat s Královskou akademií inženýrství a vytvořit Hamiltonovu komisi určenou na přezkoumání možností, jak by mohl motorsport sloužit k seznámení většího množství mladých lidí černé pleti s vědou, technikou, technologiemi a matematikou a nakonec je zaměstnat v našich týmech nebo dalších inženýrských sektorech.

„Doufám, že se Hamiltonova komise postará o skutečnou, hmatatelnou a měřitelnou změnu. Když se za 20 let ohlédnu, chci vidět sport, který dal spoustu příležitostí stydlivému černému dítěti z pracující třídy ze Stevenage, aby se stal tak diverzním a multikulturním, jakým je svět, ve kterém žijeme.“

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Virtuální Le Mans vyneslo přes půl milionu korun na výzkum vakcíny proti COVID-19

19:42 | Junior Ferrari Robert Shwartzman vyhrál závod formule 2.
13:09 | Jeden z dalších aspektů. Není to jen o trati a vozech. V současné době jsou podmínky takové, že v případě nehody nemůže vzlétnout vrtulník. A ten je s ohledem na vzdálenost Štýrského Hradce klíčový.
12:57 | Problém pro GP Maďarska: každý z rizikové země (z pohledu F1 hlavně Velká Británie) se může zdržovat jen na okruhu a v hotelu. Pokud bude "chycen" jinde, dostane 15 tisíc euro pokuty. Může to odradit zejména novináře nebo lidi z doprovodných sérií.
11:16 | Na Red Bull Ringu prší. Pokud by dnes kvalifikace nebyla možná, existují tři scénáře: 1) Kvalifikace by se jela v neděli dopoledne (pravděpodobné, má být hezky), 2) Vzaly by se výsledky třetího tréninku (pokud bude), 3) vzaly by se výsledky druhého tréninku.

GP Štýrska 2020

Pátek 10. července 2020
1. trénink Pérez (1:04.867)
2. trénink Verstappen (1:03.660)
Sobota 11. července 2020
3. trénink Zrušeno (déšť)
Kvalifikace Hamilton (1:19.273, déšť)
Neděle 12. července 2020
Závod 15.10