Hamilton volá po návratu formule 1 do Afriky

Při hledání nových lokací pro pořádání velkých cen by se formule 1 v první řadě měla poohlédnout po návratu na africký kontinent, říká šestinásobný mistr světa Lewis Hamilton.
Foto: SRO
Hamilton volá po návratu formule 1 do Afriky | Foto: SRO

Afrika je v současné době jediným obydleným kontinentem na světě, na kterém se nejede závod formule 1. V kalendářích světových závodních sérií se přitom v Africe jezdí jen málo závodu.

Městský okruh v Marrákeši hostí závody elektrické formule E a Mistrovství světa cestovních vozů. V Keni se letos měl poprvé od roku 2002 uskutečnit podnik Safari Rallye jako součást Mistrovství světa v rallye (WRC), kvůli pandemii koronaviru však musel být zrušen.

V Jihoafrické republice pak leží okruh Kyalami, který F1 naposledy hostil v roce 1993. Okruh prošel v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, vlastní licenci Grade 2 a v loňském roce uspořádal po dlouhé době mezinárodní závod.

V JAR se v historii konalo celkem 23 závodů formule 1 na tratích Kyalami a East London. Jednu velkou cenu pak hostilo Maroko, kde se na okruhu Ain-Daib jel poslední závod sezóny 1958.

Ve videu titulárního sponzora Mercedesu, společnosti Petronas, byl Hamilton dotázán, kde by chtěl s F1 závodit. „To je jasné – v Africe. Je to velmi důležité místo pro návrat. V tuto chvíli formule 1 jede do zemí a příliš toho za sebou nenechává, jestli vůbec něco,“ říká Brit.

Nezapomenutelné závody: Velká cena Jižní Afriky 1980 a kompletně francouzské pódium

Nezapomenutelné závody: Velká cena Jižní Afriky 1980 a kompletně francouzské pódium

„Formule 1 se musí změnit v sport, který někam jede a nechá za sebou něco, co může opravdu pomoci komunitám. Zaprvé je třeba zpět upoutat pozornost na Afriku a zdůraznit, jak nádherné je to místo. Myslím, že je to nejdůležitější místo, kam se musíme vydat.

„Musí se to konat tam, kde to není jen o penězích, ale o lidech. V podnikání to tak ale není vždy, snažím se to tedy prosadit.“

Formule 1 měla letos poprvé zavítat do Vietnamu. Premiéru na městském okruhu v Hanoji ale odsunula pandemie koronaviru, stejně jako návrat do Nizozemska. V minulosti se mluvilo také o závodu v Saudské Arábii. Na předměstí Rijádu se od roku 2018 jezdí závod formule E, v zemi se konal také Závod šampionů a v posledních letech hostí také Rallye Dakar.

Foto: SRO

Další článek: Paddock F1: Týmy vymění obří motorhomy za stany

17:13 | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.
13:04 | Novinář Will Buxton má pozitivní test na koronavirus. GP Ruska tak vynechá.
23. září | Podle AMuS by měl mít nové díly v Soči jen jeden z jezdců Racing Pointu – Lance Stroll.
23. září | Lewis Hamilton se dostal mezi 100 nejvlivnějších lidí dle časopisu Time. odkaz

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10