Hamilton volá po návratu formule 1 do Afriky

Při hledání nových lokací pro pořádání velkých cen by se formule 1 v první řadě měla poohlédnout po návratu na africký kontinent, říká šestinásobný mistr světa Lewis Hamilton.
Foto: SRO
Hamilton volá po návratu formule 1 do Afriky | Foto: SRO

Afrika je v současné době jediným obydleným kontinentem na světě, na kterém se nejede závod formule 1. V kalendářích světových závodních sérií se přitom v Africe jezdí jen málo závodu.

Městský okruh v Marrákeši hostí závody elektrické formule E a Mistrovství světa cestovních vozů. V Keni se letos měl poprvé od roku 2002 uskutečnit podnik Safari Rallye jako součást Mistrovství světa v rallye (WRC), kvůli pandemii koronaviru však musel být zrušen.

V Jihoafrické republice pak leží okruh Kyalami, který F1 naposledy hostil v roce 1993. Okruh prošel v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, vlastní licenci Grade 2 a v loňském roce uspořádal po dlouhé době mezinárodní závod.

V JAR se v historii konalo celkem 23 závodů formule 1 na tratích Kyalami a East London. Jednu velkou cenu pak hostilo Maroko, kde se na okruhu Ain-Daib jel poslední závod sezóny 1958.

Ve videu titulárního sponzora Mercedesu, společnosti Petronas, byl Hamilton dotázán, kde by chtěl s F1 závodit. „To je jasné – v Africe. Je to velmi důležité místo pro návrat. V tuto chvíli formule 1 jede do zemí a příliš toho za sebou nenechává, jestli vůbec něco,“ říká Brit.

Nezapomenutelné závody: Velká cena Jižní Afriky 1980 a kompletně francouzské pódium

Nezapomenutelné závody: Velká cena Jižní Afriky 1980 a kompletně francouzské pódium

„Formule 1 se musí změnit v sport, který někam jede a nechá za sebou něco, co může opravdu pomoci komunitám. Zaprvé je třeba zpět upoutat pozornost na Afriku a zdůraznit, jak nádherné je to místo. Myslím, že je to nejdůležitější místo, kam se musíme vydat.

„Musí se to konat tam, kde to není jen o penězích, ale o lidech. V podnikání to tak ale není vždy, snažím se to tedy prosadit.“

Formule 1 měla letos poprvé zavítat do Vietnamu. Premiéru na městském okruhu v Hanoji ale odsunula pandemie koronaviru, stejně jako návrat do Nizozemska. V minulosti se mluvilo také o závodu v Saudské Arábii. Na předměstí Rijádu se od roku 2018 jezdí závod formule E, v zemi se konal také Závod šampionů a v posledních letech hostí také Rallye Dakar.

Foto: SRO

Další článek: Paddock F1: Týmy vymění obří motorhomy za stany

19:42 | Junior Ferrari Robert Shwartzman vyhrál závod formule 2.
13:09 | Jeden z dalších aspektů. Není to jen o trati a vozech. V současné době jsou podmínky takové, že v případě nehody nemůže vzlétnout vrtulník. A ten je s ohledem na vzdálenost Štýrského Hradce klíčový.
12:57 | Problém pro GP Maďarska: každý z rizikové země (z pohledu F1 hlavně Velká Británie) se může zdržovat jen na okruhu a v hotelu. Pokud bude "chycen" jinde, dostane 15 tisíc euro pokuty. Může to odradit zejména novináře nebo lidi z doprovodných sérií.
11:16 | Na Red Bull Ringu prší. Pokud by dnes kvalifikace nebyla možná, existují tři scénáře: 1) Kvalifikace by se jela v neděli dopoledne (pravděpodobné, má být hezky), 2) Vzaly by se výsledky třetího tréninku (pokud bude), 3) vzaly by se výsledky druhého tréninku.

GP Štýrska 2020

Pátek 10. července 2020
1. trénink Pérez (1:04.867)
2. trénink Verstappen (1:03.660)
Sobota 11. července 2020
3. trénink Zrušeno (déšť)
Kvalifikace Hamilton (1:19.273, déšť)
Neděle 12. července 2020
Závod 15.10