Hamilton versus Rosberg aneb stříbrná cesta na formulový Olymp

Lewis Hamilton je novým dvojnásobným mistrem světa. Cesta k celkovému vítězství ale byla trnitá.

Mercedes už v předsezónních testech velmi důrazně ukázal, kdo bude v této sezóně pánem. V Austrálii se to potvrdilo. Hamilton vyhrál kvalifikaci, Rosberg skončil na třetí pozici. Němec se dostal po pár metrech do čela, zatímco Hamilton musel o chvíli později kvůli problémům s pohonnou jednotkou odstoupit.

Hamilton na plno pocítil krutost bodovacího systému, když musel dotahovat ztrátu 25 bodů na Rosberga. Dělal pro to maximum, vyhrál čtyři závody po sobě. V Bahrajnu to nebylo po startu z pole position, Hamilton zdolal týmového kolegu přímo v závodě. Pak ale přišel zlom v ulicích Monaka. 

Klepněte pro větší obrázek

Rosberg zajel ve velmi důležité kvalifikaci prozatímní pole position, pak ale masivně probrzdil a skončil v zatáčce Mirabeau v únikové zóně. V dané části okruhu zavlály žluté vlajky a Hamilton se tak už nemohl zlepšit. Ihned se samozřejmě rozjely diskuse, zda šlo o jezdeckou chybu nebo o Rosbergův úmysl. Nálada uvnitř Mercedesu se začala vyostřovat. V té době už bylo všem jasné, že o titul si to s největší pravděpodobností rozdají výhradně jezdci Mercedesu. Nebo snad ne?

Závody

Jezdec Body AU MY BH CN ES MC CA AT GB DE HU BE IT SG JP RU US BR AE
Lewis Hamilton 384 25 25 25 25 18 18 25 15 15 25 25 25 25 25 18 50
Nico Rosberg 317 25 18 18 18 18 25 18 25 25 12 18 18 18 18 18 25

Kvalifikace

Jezdec Průměr AU MY BH CN ES MC CA AT GB DE HU BE IT SG JP RU US BR AE
Nico Rosberg 1,68 3 3 1 4 2 1 1 3 1 1 1 1 2 2 1 2 1 1 1
Lewis Hamilton 4,00 1 1 2 1 1 2 2 9 6 16 22 2 1 1 2 1 2 2 2

Velká cena Kanady byla černou kaňkou na jinak velmi povedené sezóně Mercedesu. Hamiltona i Rosberga potkaly problémy s ERSem a brzdami. Hamilton musel ze závodu odstoupit, Rosberg se zuby nehty držel v závodě dál a nakonec získal mimořádně cenných 18 bodů. Hamilton musel začít opět téměř od nuly.

Po Kanadě se kolotoč formule 1 po několika letech vrátil do Rakouska. Mercedes na Red Bull Ringu přišel poprvé a naposledy o kvalifikační kytičku. Hamilton ve třetí části kvalifikace chyboval, navíc nedodržel limity tratě a čas mu byl smazán. Rosberga zbrzdily žluté vlajky a tak se z pole position radoval Felipe Massa. Williams ale dobrý kvalifikační výsledek nedokázal využít, Rosberg vyhrál, Hamilton se propracoval na druhé místo.

Po Rakousku přišla na řadu Hamiltonova domácí velká cena. Silverstone ale v sobotu Hamiltonovi štěstí nepřinesl. Zatímco Rosberg zvedal ruce po další pole position, jeho týmový kolega skončil až na šestém místě. O méně než dvacet čtyři hodin později se ale karta obrátila. Rosberg po problémech s převodovkou odstoupil, Hamilton se postupně dostal do čela závodu a vyhrál na domácí půdě.

Hamiltonův sobotní Armageddon pokračoval v Německu a v Maďarsku. V prvním případě Hamilton boural po problému s brzdovým kotoučem, ve druhém případě musel odstavit svůj vůz po poruše motoru. Po startu z chvostu pole (respektive z boxů) ale projel startovním polem jako nůž máslem a minimalizoval škody – v obou případech skončil třetí. V Maďarsku byl zisk 15 bodů o to sladší, že Rosberg skončil v dešti ovlivněném závodě až čtvrtý.

Klepněte pro větší obrázek

Během letní přestávky sice horké hlavy vychladly, ale když máte pod zadnicí nejrychlejší vůz, tak na trati neznáte ani bratra natož týmového kolegu.

Během Velké ceny Belgie došlo ke kolizi obou mercedesů. Hamilton odstoupil, Rosberg skončil druhý. Daniel Ricciardo se radoval z další výhry, ale pozornost směřovala spíše do garáže Mercedesu. Rosberg byl nakonec od vedení týmu vytahán za uši a musel v rámci pokuty zaslat na charitu blíže neupřesněnou velmi vysokou částku.

Klepněte pro větší obrázek

Hamilton počínaje Itálii zahájil spanilou jízdu za titulem. O šňůru sedmi vítězství v řadě ho Rosberg připravil jen stylem start-cíl v Brazílii. V budování konečného náskoku pomohly Hamiltonovi také Rosbergovy technické problémy v Singapuru, kde musel nakonec po dosti kuriózních problémech odstoupit.

Mercedes už ví, co vyřadilo Rosberga v Singapuru

Mercedes už ví, co vyřadilo Rosberga v Singapuru

V Abú Dhabí jsme počítali, kdo a kde musí dojet. Všechny kalkulačky ale vyletěly oknem už po pár sekundách. Hamilton jako raketa vystřelil vpřed, dostal se na první místo a směřoval vstříc titulu. Z něj se mohl v kokpitu radovat už pár kol před koncem. Rosberg měl další problémy s ERSem a propadal se pořadím. V závěrečných metrech nadělil Hamilton Rosbergovi dokonce celé kolo.

V sezóně to ale bylo mnohem vyrovnanější a hlavně překvapivější. Očekávalo se, že Hamilton Rosberga porazí v čisté rychlosti v kvalifikacích.

V závodech pak měl mít navrch spíše klidný styl Rosberga, zatímco u horkokrevného Hamiltona se očekávaly chyby. Opak byl ale pravdou. V kvalifikacích exceloval Rosberg, Hamilton naopak dominoval v závodech, při práci s pneumatikami i spotřebou paliva. Vyvaroval se velkých chyb, zvládl závěrečný tlak a po zásluze vstoupil mezi legendy formule 1. Nyní už může jen přijímat gratulace a omluvy. To první od všech, to druhé od lidí, kteří si klepali na čelo, když před dvěma lety podepsal s Mercedesem.

Klepněte pro větší obrázek

Kola ve vedení:

  • Hamilton: 495 kol
  • Rosberg:  483 kol

Vítězství: 

  • Hamilton: 11
  • Rosberg: 5

Pole position:

  • Rosberg: 11
  • Hamilton: 7
Další článek: Mistr světa 2015? Hamilton, Rosberg nebo Alonso

27. února | Mercedes uveřejnil fotografii... zachycuje nové zbarvení? odkaz
26. února | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
26. února | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
26. února | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.