Hamilton: Věděl jsem, že k pole position budou potřeba dokonalá kola

Vedoucí muž průběžného pořadí letošní sezóny formule 1 Lewis Hamilton získal v kvalifikaci na Velkou cenu USA v Austinu svou letošní devátou pole position.
Hamilton: Věděl jsem, že k pole position budou potřeba dokonalá kola

Pilot Mercedesu si přitom už v USA může zajistit svůj pátý titul mistra světa v případě, že vyhraje a jeho největší soupeř Sebastian Vettel z Ferrari dojede na třetí nebo horší pozici. Vettel v kvalifikaci obsadil druhé místo se ztrátou 0,061 s na Hamiltona, ovšem kvůli penalizaci za nedostatečné zpomalení během červených vlajek v pátečním tréninku bude Němec odsunut na páté místo.

„Věděl jsem, že k dosažení (pole position) budou potřeba dokonalá a čistá kola. První kolo bylo dobré, ale byl jsem jen o méně než desetinu před nimi, takže jsem věděl, že se kluci zlepší i v dalším kole, nebyl tam žádný prostor pro chybu,“ řekl Hamilton.

„Když vezmu v úvahu, že v minulých závodech byly Q3, ve kterých jsem se musel zachránit ve druhém pokusu, protože zkrátka ten první nebyl dost dobrý, tak jsem na sebe byl dnes velmi přísný, abych projel to druhé kolo. Jsem velmi šťastný, dnes jsem měl už při příchodu jiný pocit, nevím proč. Nevím, jestli jsem spal déle nebo co, ale do kvalifikace jsem šel s jiným myšlením, což je divné, ale bylo to dobré,“ popisuje Brit.

„Je tu velká spousta proměnných, po celou dobu jste opravdu na hraně, snažíte se využít přilnavosti. Z nějakého důvodu byli v prvním sektoru obzvlášť rychlí. Něco z toho je v první zatáčce, mají zkrátka auto, které se do takových zatáček více hodí. Zbytek kola pak byl už dobrý, nebyly tam žádné chyby. První kolo bylo docela dobré, ale byl tam ještě čas v některých zatáčkách, konkrétně 11, 12, možná 13 a trochu 20. Ve druhém se mi to už povedlo,“ uzavřel.

Bottas ve druhé řadě

Na Vettelově penalizaci vydělá jednu pozici také Hamiltonův týmový kolega z Mercedesu Valtteri Bottas. Fin sice stále zůstane ve druhé řadě na roštu, ze čtvrtého místa se však posune na třetí.

„Až do druhých pokusů v Q3 to byla celkem klidná kvalifikace. Všichni se ve svých druhých pokusech o hodně zlepšili, ale já nemohl najít přilnavost,“ řekl Bottas, který na Hamiltona v kvalifikaci ztratil 379 tisícin sekundy.

„Chcete, aby pro tato kvalifikační kola byly tlaky a teploty pneumatik v optimálních hodnotách, první pokus v Q3 byl trochu lepší, takže se budeme muset podívat na data, zda se nám podařilo dostat pneumatiky do optimálních hodnot i pro druhou jízdu. Třetí pozice není pro start špatná, budu se soustředit na to překonat Kimiho, protože pro tým chceme získat maximum bodů. Lewis a já budeme na superměkké sadě a Kimi mezi námi na ultraměkké, to by mělo být na startu zajímavé,“ věří Bottas.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Verstappen nerozumí selhání zavěšení v texaské kvalifikaci

0:37 | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00