Hamilton: Už mě nestraší možnost, že další titul nikdy nezískám

Lewis Hamilton změnil své vnímání formule 1 a úspěchů. Teď je rád, že pomáhal psát historii svým způsobem, a spokojený bude i bez dalších titulů.
Hamilton: Už mě nestraší možnost, že další titul nikdy nezískám

Ještě nedávno Hamilton říkal, že by se chtěl zařadit mezi velikány formule 1, pro což měl potřebovat vyhrát další šampionáty, teď se ale jeho pohled změnil.

"Sebastian Vettel vyhrál minulý týden v Indii svůj čtvrtý titul a já mu chci poblahopřát k tomuto velkému úspěchu," uvedl pro BBC. "Dosáhnout tolika úspěchů v tak nízkém věku, je na cestě stát se nelepším jezdcem všech dob v tom smyslu, že je reálné, aby vyrovnal úžasné rekordy Michaela Schumachera se sedmi tituly a 91 vítězstvími."

"Ale velikost jezdce formule 1 má více nuancí, než jsou jen pouhé statistiky. Dle mého názoru, a myslí si to i mnoho dalších lidí, Schumacher nebyl víc než dvakrát lepší než Ayrton Senna jen proto, že Ayrton vyhrál 'jen' tři tituly a 41 závodů."

"Stejným způsobem platí, že i když Sebastian dosáhl v posledních čtyřech letech fantastických úspěchů, není dvakrát lepší než Fernando Alonso, například. Velikost je velmi abstraktní koncept."

"Musíte být ve správnou dobu na správném místě. Musíte využívat nástroje, které máte k dispozici. Je to tom, jak pracujete s týmem, s médii, jak se chováte k lidem, jací jste jako lidé. Je tu mnoho elementů, které definují velikost. Já se pořád snažím objevit je všechny, a to je ten skutečný cíl."

Kvůli tomu všemu se teď Hamilton nehoní za dalšími tituly. Pořád je chce, ale už si dokáže představit, že nebude zklamaný, pokud žádné další nepřijdou.

"Mám pocit, že se mi jako jezdci daří. Když auto dokáže vyhrát, myslím, že vyhraju. Věřím, že budeme příští rok konkurenceschopní, ale nikdy nevíte. Možná budou okolnosti takové, že už nikdy znovu nevyhraju šampionát."

"V našem sportu se to může stát. Kdo ví? Před časem by to bylo strašidelné pomyšlení, ale teď už tolik ne." "

Uspokojení teď nachází i v jiných aspektech své účasti ve formuli 1. "Samozřejmě mám k závodění vášnivý vztah. Miluju soutěžení. Vydávám ze sebe naprosto vše pokaždé, když jsem ve voze. Mám rád ty vzestupy a poklesy. Nechtěl bych, aby to bylo pořád dokonalé."

"Ale hlavní je, že jsem velmi vděčný za to, že tu jsem. Otevřít dveře ostatním kulturám a závodům, které se chtějí dostat do formule 1, pro mě hodně znamená. Teď jsou na tribunách černoši, Indové a také Asiaté."

"Jsem velmi hrdý, že jsem měl tu čest, abych byl průkopníkem ve svém sportu, někdo, kdo prolomil ledy, stejně jako sestry Williamsové v tenise nebo Tiger Woods v golfu. Snad v budoucnu přijdou další."

"V každém případě život není celý o závodění. Chci závodit, jak dlouho budu moct, vyhrát toho co nejvíce, ale také chce přispět k pozitivním věcem na tomto světě."

Další článek: Martin Pouva a komentátoři F1 se sejdou s fanoušky, již tuto neděli