Hamilton si v Abú Dhabí dojel pro jedenáctou letošní pole position

Lewis Hamilton zakončil svůj mistrovský ročník formule 1 ziskem jedenácté pole position v poslední letošní kvalifikaci na Velkou cenu Abú Dhabí.
Hamilton si v Abú Dhabí dojel pro jedenáctou letošní pole position

Hamilton, který si již v Mexiku zajistil svůj pátý titul mistra světa, o 162 tisícin sekundy porazil v dnešní kvalifikaci na okruhu Yas Marina svého týmového kolegu z Mercedesu Valtteriho Bottase.

„Pro mě to byla celkem emocionální kvalifikace, jelikož je to naposledy, co jsem jel kvalifikaci v tomto voze. Z hlediska emocí jsem s tímto vozem spojen zřejmě nejvíce ze všech vozů, se kterými jsem jel,“ řekl Hamilton o letošním mercedesu W09.

„Nebylo to nejjednodušší, občas jsem s ní bojoval, ale byla to skutečně čest s ní letos pracovat. Jsem vděčný týmu a všem, kteří to poskládali dohromady. Dnes to bylo zábavné, když jsem mohl vyjet, ukázat se a tlačit auto tak, jak chcete. Není lepší pocit.“

Hamilton byl na čele už po prvních pokusech, kdy na něj Sebastian Vettel ztratil 0,057 s. Ve svém druhém kvalifikačním pokusu se však zlepšil, stejně jako Bottas a Vettel.

„Upřímně, nikdy neříkám, že to bylo skvělé kolo. První pokus nebyl výjimečný, bylo tam pár chyb a v zadní části byl vůz neklidný. To (poslední) kolo začalo v klidu, při průjezdu posledním sektorem byl ale více a více agresivnější.“

Zklamaný Bottas

Druhý pilot Mercedesu Valtteri Bottas byl po kvalifikaci zklamaný, když zejména nepovedeným posledním sektorem přišel o možnost bojovat o pole position.

„Samozřejmě jsem mířil na pole position. Vloni jsem tu měl dobrý výsledek, ale nedokázal jsem ho zopakovat,“ připomněl Bottas svou loňskou pole position.

„Druhé místo není to, co jsem chtěl, ale i když jsme si zajistili konstruktérský titul, stále dokážeme závodit na vysoké úrovni. Takže být na prvních dvou místech před posledním závodem je z pohledu týmu dobré,“ řekl.

„V prvním kole jsem měl pocit, že se mohu hodně zlepšit a rozdíl mezi námi by byl menší než v prvních pokusech. Ve druhé jízdě se rozhodně trať zlepšila a oba jsme dokázali najít nějaký čas. On ale nakonec dokázal zajet to kolo o trochu lépe,“ dodal.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Ricciardo si kvalifikaci užil, Verstappena trápila teplota pneumatik